Mnozí z nás žijeme ve městech, kde chodit bos není úplně nejvhodnější, protože na zemi se valí spousta špinavých a ostrých věci, na které bychom neradi šlapali, taktéž rozpálený asfalt či kostky na chodníku nejsou nic moc. Variantou pro bosou chůzi jsou takzvané barefoot boty. O tom, proč je skvělé chodit naboso a co jsou to barefootky, zjistíte v tomto článku. 

Proč chodit bos

Přirozená masáž chodidel

Bosá chůze je skvělá pro posílení svalů chodidel, taktéž si nožky krásně odpočinou, protože najednou jim není těsno. Na chodidlech je spousta reflexních bodů, které když se chůzí po nerovném povrchu promasírují, tak se člověk hned cítí jako po masáži, krásně uvolněný. 

Spojení s přírodou

Pro mnoho lidí je procházka po trávě či písku velmi nabíjející. Dokáže zlepšit krevní oběh, posílit imunitu, zbavit se úzkostí i stresu a pomůže i vyčistit hlavu. Díky přímému doteku chodidla s nejrůznějšími povrchy v přírodě, přijdete na jiné myšlenky a pěkně vás to uzemní. 

Přírodní pedikúra

Procházka naboso dokáže krásně odstranit starou kůži, protože tření chodidla o povrch funguje podobně jako pemza. Přes léto můžete tedy ušetřit za služby pedikérky.

Posílení klenby nohy

Když se klenba nohy podpírá, pak to sice může být příjemné, nicméně noha se tak stává pasivní a svaly spíše ochabují. Je pak teda potřeba klenbu podpírat v každé obuvi. Lepší variantou je cvičení s chodidly, které pomůže klenbě, aby byla zase fit a chodit naboso kdykoliv jen to je možné, to chodidlům také prospěje. Klenba se začne postupně zvedat a bude aktivně pracovat. 

Lepší držení těla a žádná bolest hlavy či zad

Vůbec si to neuvědomujeme, ale chodidla nás nosí celý náš život, tudíž bychom o ně měli pečovat s láskou. S chodidly souvisí pak i postavení kotníků a kyčlí. Například při nošení bot s podpatkem, a je jedno jestli jsou to jehly nebo menší klínek, se mění celé těžiště těla a to působí pak i na postavení páteře a předsunutí hlavy. Od chodidel to tedy celé začíná. Díky nesprávné obuvi nás mohou bolet záda i hlava. 

Už žádný vbočený palec

Boty s úzkou špičkou mohou ovlivnit postavení palce na noze a to může mít pak za následek jeho vbočení. Cvičení s chodidly a bosá chůze pomůže s vbočeným palcem a i když to bude běh na dlouhou trať, určitě se vyplatí.

Co to jsou ty barefoot boty

Jak jsme již zmínili v úvodu článku, chodit bos není ve městech úplně nejvhodnější. (Ano, bosochodci by mohli namítat, že je to i ve městě v pohodě, ale to už je na každém z nás, na co se cítíme.) Za nás je ideální pořízení barefoot bot. V překladu barefoot znamená holé chodidlo. Jsou to tedy boty, které nás díky podrážce ochrání od povrchu, po kterém šlapeme, ale na druhou stranu jejich podrážka je velmi ohebná a tenká, takže se noha cítí tak, jako by byla bosá. Zároveň nejsou do špičky, tudíž neutlačují prsty na nohou. Ty mají naopak velký prostor a mohou se při chůzi zapojovat, jak je třeba. 

Dnes už se dají pořídit barefootky jako sandále, balerínky, sportovní či společenské boty, zimní i na túry. Specialitou jsou i fivefingers neboli pětiprsté boty, v kterých máte každý prst zvlášť, jako když máte na rukou prstové rukavice. Designově jsou dnešní barefootky nádherné a okolí si mnohdy nevšimne, že nemáte na noze konvenční obutí.

Skvělou variantou barefootek jsou i takzvané ponožkoboty Skinners. Jsou velmi lehké a skladné. Nosit je můžete jak v přírodě, tak ve městě. Prodávají se v různých barevných provedeních, jak pro dospělé, tak pro děti. Jsou levnější než klasické barefootky a můžete je vyzkoušet jako první boty při přechodu z těch konvenčních.

Pomaličku, nikam nespěchejte

Pokud vás barefoot boty nelákají, pak jistě uděláte svým nohám dobře, když budete kdykoliv to je jen možné chodit naboso. Doma i bez ponožek, venku na louce či na zahradě, v písku na pláži, můžete vyzkoušet i lehký štěrk či hlínu. Ze začátku to pro vás může být velmi nepříjemné, protože nohy budou citlivé na jakoukoliv nerovnost. Pravidelným cvičením a bosou chůzí se nohy zpevní a budou odolnější. Nemusíte tedy hned vyměňovat všechny své boty, to ani není žádoucí, pokud nejsou vaše nohy zvyklé. 

Ze začátku postačí pravidelně zouvat boty a věnovat pár minut denně cvičení s chodidly. Následně si můžete pořídit jedny barefootky a objevit tak kouzlo bosé chůze. Uvidíte, že postupně vám budou vaše staré boty úzké a nepohodlné.