Kristýnka je 6ti letá holčička s diagnózou Dětské mozkové obrny.

Po nevyvedeném závěru těhotenství a komplikovaném porodu doslova bojovala na o život, těžké přidušení zapříčinilo řadu komplikací v jejím vývoji.

První týden prožila na jednotce intenzivní péče, kde se jí podařilo díky skvělé péči stabilizovat a mohla být propuštěna do máminy náruče. Začal tím nový život nejen pro ní, ale i pro celou naši rodinu. Kolotoč vyšetření, rehabilitací a zvykání si na nový uzlíček, který potřebuje nadstandartní péči. Týnka za svůj život prošla a dále prochází velkým množstvím terapií, které mají za cíl jí co nejvíce naučit a osamostatnit. V roce života jsme odjely poprvé do lázní a navštívila je ještě několikrát do té doby, dokud pro ni byly účinné a smysluplné. Kristýnka je naštěstí velmi houževnatá a bojovná holčička, která se s každou výzvou pere a neustává ve snaze, proto jsme nastoupili cestu intenzivních rehabilitací, které bohužel nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Kristýnka dochází na fyzioterapie, ergoterapii a logopedii, což se stalo stabilní součástí každodenního života. Každá z těchto terapií je hrazena z našeho rodinného rozpočtu, jelikož se snažíme o maximální efekt a spokojenost naší dcerky. Týnka díky veškerému pravidelnému snažení zvládne ve svém věku ujít samostatně několik krůčků, umí sedět a pohybuje se převážně po kolínkách. Ke komunikaci požívá obrázky, díky kterým si dokáže říct, co potřebuje. Nemluví, ovládá několik slov, ale naštěstí perfektně všemu rozumí, a to nám dává velkou naději, že jak bude růst a vyzrávat, bude schopna se dorozumět a nebude tak plně závislá jen na tom, co za ní rozhoduje někdo druhý.

Většina péče, jak z hlediska času a zejména finančně však leží na nás a naší rodině, jelikož volíme cestu takovou, která i za cenu obrovských nákladů, vykazuje pro Kristýnku největší efekt a pomáhá jí se úžasně prát se svým hendikepem a krůček po krůčku se dostat až za hranice vlastních možností.

V letošním roce se nám konečně podařilo  vyzkoušet hipoterapii, dostat se na týdenní intenzivní hiporehabilitační pobyt do CH MIRÁKL. Poprvé jsme jeli sice s nadějí, ale moc jsme netušili, co čekat. Co ovšem koně a lidé kolem nich Kristýnce dali, nám vyrazilo dech. Máme za sebou 2 týdenní pobyty a Kristýnka naprosto otočila poměr času stráveného na kolínkách, po kterých se přemísťovala nejčastěji a doby, kterou tráví opravdickou chůzí. Je na ní znát, kolik do ní tato terapie vkládá jistoty, klidu a dokonale prohlubuje znalosti vlastního tělíčka. Proto se budeme snažit, aby mohla tento pobyt absolvovat v doporučené intenzitě 3x ročně.

Letos v září Týnka nastupuje na do školy a celá rodina se těšíme, kolik nového tato změna přinese!