Ráda bych Vám představila základní výbavu pro miminko ~ potřeby pro každodenní péči.
Určitě nejdůležitější věcí je péče o zadeček. Mycí olej, ředicí lahvička a ubrousky Pelička, nebo látkové ubrousky jsou skvělou alternativou vlhčených ubrousků. Oboje ubrousky jsou pratelné, což je super. A ty látkové mají dvě barvy. Bílé používám na hygienu miminka (i místo žínky) a šedé jsou super místo bryndáčku, na utírání zbytků jídla na stole apod. Více o podplenkové péči se můžete dočíst zde.
Na zadeček miminka bude jistě taky super tahle mast. Hlavně ze začátku je třeba miminko natírat pro zklidnění namáhané pokožky (a co si budeme povídat, prdelka dostává častým vylučováním dost zabrat!).
Upřímně čerstvé miminko není třeba drhnout žádným mýdlem. Já začala naše miminko mýt mýdlem ve chvíli, kdy jsem zjistila, že se začíná potit, a tudíž samotná voda nestačila. Bylo to ale třeba v 10 měsících. Mýdlo, které používáme, je přírodní mýdlo. Mýdlo je super a krásně promastí pokožku.
Další nezapomenutelnou věcí je podložka, díky které dítko můžete obstarat opravdu kdekoli. Více informací právě o těchto skvělých pratelných podložkách se můžete dočíst tady. V tomto blogovém příspěvku také zmiňuji pytle pro uchovávání látkových plen. To je rozhodně také must have, pokud jste se rozhodli jet šetrně k dětem i přírodě s látkovkami. :-)
Když už jsme u těch plenek, tak pro začátek doporučuji plenky z řady MiniMimi. Naše holčička měla při narození tři kilča a MiniMimi byly přesně pro ní. Doporučuji mít dvě, tři plenky MiniMimi All-in-one (vše v jednom) ~ když je potřeba bleskově miminko přebalit, třeba u doktora. Jinak na normální nošení plínek a přebalování doporučuji svrchní kalhotky MiniMimi a k nim vkládací plenky (ty vkládačky pak budete používat i do klasické velikosti svrchňáčků). Totéž je pak fajn v klasické velikosti, tj. All-in-one a svrchní kalhotky s vkládačkami. Pokud to vaše miminko je učůrané jako to naše, pak mohu ještě doporučit noční plínku (zase 2 až 3 kousky, abyste nemuseli plenky prát denně), na kterou se zase dávají svrchní kalhotky. Ať už ve velikosti MiniMimi, a nebo klasické noční plenky. V podstatě všechny plenečky ~ All-in-one, Duo (svrcháčky + vkládačky) a noční plenky ~ jsou ve velikostech MiniMimi (2 až 6 kg), klasické velikosti (4 až 15 kg) a vel. XL (15 až 25 kg).
Další velmi důležitou věcí je šátek. Miminko potřebuje pocit bezpečí a vy zase potřebujete volné ruce. :-) Takhle se spláchnou dvě mouchy jednou ranou. Šátek je opravdu moc fajn, trocha cviku a budete si dítě vázat klidně i poslepu. :-) Pokud byste si ale nebyli jistí, tak nosítko je 100% úspěch! Tady je nosítko pro nejmenší a zde pro již o něco větší miminka.
Tak a miminka máme zaopatřená, ale co maminky? Na nás je taky třeba myslet! Balzám na prsa je moc fajn, pokud chcete povzbudit laktaci před i během kojení. Ke kojení patří vložky do podprsenky, ty jsou ze začátku taky nutností. Na bříško potom doporučuji tento olej, masírovat může tatínek. :-) V šestinedělí může maminka používat tyhle látkové vložky (pokud již nemá hodně silné krvácení) a pak si je ponechá na klasickou menstruaci. Sama za sebe ještě mohu doporučit tohle intimní mýdlo, je moc fajn! :-)