Ano, v dnešní době se slaví kde co a mezinárodních i světových dnů je opravdu hromada. U nás jsou asi nejznámější dny tyto - Den matek, Den otců, MDŽ, Den dětí a Dušičky. Zajímavým dnem je jistě i mezinárodní den přátelství, protože mít opravdového přítele je k nezaplacení. Kdy se tento den slaví a čím je vhodné přátele obdarovat?

Kdy se slaví

Mezinárodní den přátelství připadá na 30.července. Datum byl stanoven Valným shromážděním OSN až v roce 2011, i přesto, že se tento den slaví už od roku 1958. V některých státech se slaví v jiný den, například v USA je to první srpnovou neděli, v Brazílii pak 20.července. 

Proč se slaví

V České republice není tento den moc známý, což je škoda, protože přátelství jsou pro nás velmi důležitá. Kromě nejbližší a vzdálené rodiny, má jistě každý z nás pár dobrých přátel, s kterými se stýká denně či častěji než jednou za rok. Filozofii tohoto dne má být podpora přátelství bez ohledu na náboženství, rasu, barvu pleti či výši majetku a také poděkování za vztah, který mezi sebou tito dva lidé mají. 

Když přátelství začíná už v dětství

Některá přátelství přetrvávají od dětství až do dospělosti, ale je to spíše výjimečné. U předškoláků jsou kamarádství spíše denní záležitostí, u školáků pak vydrží i pár let. Po dokončení školy se pak často cesty dvou kamarádů rozejdou, protože se stěhují do jiného města za další školou, navštěvují kroužky či sportovní aktivity, kde si najdou jiné kamarády nebo začnou randit. No a co si budeme povídat, delší odloučení či pomyslné růžové brýle, které nosí všichni zamilovaní, mohou zamávat nejedním přátelstvím. Pokud však mělo přátelství pevné základy, pak jistě překoná větší vzdálenosti i dočasné překážky na cestě. Často se pak stává, že se přátelé opět po letech setkají a plynule navážou, jakoby k odloučení nedošlo.

Čím přátele obdarovat

Dříve se posílaly pohlednice/kartičky s přáníčky, dnes už je to spíše sci-fi a vše probíhá elektronicky, e-mailem či přes sociální sítě, protože je to rychlejší a “zdarma”, nicméně ručně psaný dopis či pohled by jistě v dnešní době potěšil každého. V některých státech si přátele navzájem vyrábějí náramky přátelství nebo se obdarovávají květinou.

Přátelství můžete oslavit i formou nějakého pikniku či výletu do přírody, za památkami či strávit pár hodin ve wellness se skleničkou vína. Přeci jen čas, který spolu stráví dva přátelé je víc než nějaké materiální dárky.

Využijte tohoto dne a sejděte se se svými přáteli, případně si s nimi můžete alespoň zavolat a říct jim, jak vám na nich záleží a že jste rádi, že vaše přátelství stále trvá.