Mezinárodní den matek se slaví po celém světě již řadu let. Proč ale svátek vznikl, kdy se vlastně slaví a jak můžete obdarovat svoji maminku právě v tento den?

Proč se slaví Den matek

Každý máma ví, že dát život novému človíčkovi je v životě největší zázrak a ač je to s námi dětmi někdy složité, tak nás naše maminky milují bezpodmínečně. Komu jinému bychom tedy měli poděkovat za náš život, než našim rodičům, především našim maminkám, které nás devět měsíců nosily v bříšku a následně se o nás starají až do dospělosti. Je to tedy den, kdy můžeme našim maminkám poděkovat, za vše, co pro nás udělaly a dělají. Je to také oslava mateřství, možnosti mít miminko, tedy i plodnosti. Bohužel jsou mezi námi i ženy, které své miminko porodit nemohou, nicméně i tak mají možnost adopce či pěstounské péče a i těmto maminkám patří tento den. 

Jak vznikl Den matek

Již ve starověkém Řecku se oslavovalo mateřství a plodnost. Dnes je to spíše den, kdy děti obdarovávají své maminky květinou či jí vlastnoručně vyrobí nějaký dárek. 

Poprvé se Den matek slavil v USA roku 1907 a od roku 1914 byl uznán jako mezinárodní a rozšířil se tak po celém světě. Za to můžeme poděkovat Anne Marii Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek již během americké občanské války. Její dcera pak tento americký svátek prosadila a začal se tak slavit druhou květnovou neděli. 

U nás byl tento den propagován dcerou Tomáše Garrigue Masaryka a poprvé se slavil až v roce 1923. Po druhé světové válce se u nás slavil spíše Mezinárodní den žen vzhledem ke komunistickému režimu. Od roku 1989 už se Den matek opět slaví, nicméně MDŽ je stále více v paměti.

Ve většině zemí se Den matek slaví dle amerického vzoru, tedy druhou neděli v květnu. Stejně tak je to i u nás  a letos tento den vychází na 8.května 2022. Některé státy ho však sloučili s MDŽ a ve Velké Británii ho dokonce slaví na Velikonoční neděli, což pramení již ze 16.století, kdy se slavila takzvaná Mateřská neděle.

Slaví se i Den otců

Na tatínky bychom také neměli zapomínat. Stejně jako Den matek pochází i Den otců z USA. Poprvé se tento den slavil v roce 1910, oficiálně byl pak americkým prezidentem Lyndou Johnsonem vyhlášen až v roce 1966. U nás zatím není moc slaven, nicméně v kalendáři ho najdeme pod třetí nedělí v červnu. 

Čím potěšit maminku na Den matek

Jistě maminku potěší tričko nebo hrneček s nápisem Nejlepší maminka na světě. Nicméně, pokud má malé děti, tak ji určitě víc potěší, když si je vezme tatínek na starosti, aby mohla maminka zajít třeba na masáž, ke kadeřníkovi, s kamarádkou na kafčo nebo si zaleze do postele s knížkou či strávit čas u televize s nějakým pěkným filmem. Ne, že by maminka nechtěla být se svými dětmi, určitě ji však potěší chvilka pro sebe. Protože spokojená máma znamená spokojené děti. 

Některé maminky budou naopak v tento den rády se svými dětmi a jistě je od dětí potěší nějaké vyrobené přáníčko, utrhnutá květina z louky či vlastnoručně vyrobená svíčka nebo čokoládka atp. 

Pokud už máte svoje děti, pak můžete tento den společně oslavit třeba nějakým dobrým obědem nebo si vyrazit na společný výlet.

Tipy na dárky pro milovnice dárečků

 • kvalitní řemeslná čokoláda ideálně bean to bar
 • lahvinka dobrého vína
 • kniha
 • výběrová káva či dobrý čaj
 • kvalitní dámská kosmetika
 • šperk
 • něco hezkého na sebe
 • parfém

Tipy na dárky pro milovnice zážitků

 • masáž
 • manikúra, pedikúra
 • kadeřnice, kosmetika
 • výlet
 • společná snídaně, oběd či večeře
 • let balónem

Ať už svou maminku potěšíte jakýmkoliv dárečkem, jistě bude ráda, že jste si na ni vzpomněli. A pokud přinesete jen květinu nebo se domluvíte na společně stráveném odpoledni, určitě neuděláte chybu.