Rádi bychom Vám představili šátky Rebozo, které mají celou řadu využití! :-)

Rebozo šátky

Šířka šátku je 65 cm, jeho délka může být různá. Většinou od 1,8 m do 2,7 m.

Šátky Rebozo jsou původem mexické šátky, které ženy používaly na krk či na hlavu. Postupem času ale přišly na to, že má tento šátek i mnoho jiných využití.

Nošení dětí

Šátek Rebozo je výborný na nošení dětí, především na boční, nebo zádové úvazy.

Cvičení pro těhotné

Nicméně se s ním dá i cvičit! Ženy v těhotenství cvičí pomocí tohoto šátku speciální techniky k uvolnění bolesti zad, nohou, bederní oblasti, oblasti podbřišku, nebo k uvolnění napětí těla.

Poloha na kolenou a na dlaních se šátkem Rebozo

Napětí v těle ženy se je možné odbourat pomocí jemných kolísavých pohybů. Žena si klekne na zem na kolena, celé bříško si překryje šátkem, konce šátku za jejími zády drží nastávající tatínek, nebo jiný dobrovolník. Maminka se položí dlaněmi na zem, ruce natáhne, až má ruce ve stejné rovině jako ramena. Nastávající tatínek stojí nad těhotnou ženou a jemnými pohyby kolísá bříško ze strany na strnu. Pozor, kolébat se má pouze bříško ženy, nikoli celé tělo ženy.

Poloha na gymnastickém míči se šátkem Rebozo

Postup této techniky je shodný s tím z předchozího cviku. Nastávající maminka si v kleče přikryje šátkem celé bříško, dobrovolník chytí konce Reboza za jejími zády. Těhotná žena si ale nepoloží dlaně na zem, horní část těla si položí na gymnastický míč. Žena se na míči kolíbá mírně z jedné strany na druhou a dobrovolník jí šátkem drží bříško.

Podpora bříška v těhotenství

Rebozo je možné využít také jako podporu těhotenského bříška. Záda jsou v těhotenství přetěžována (především ve vyšším stadiu těhotenství) a úvazem Reboza se odstraní napětí, nebo dokonce bolest zad.

Rebozo při porodu

Šátek může být velkým pomocníkem v kontrakcích, nebo porodních bolestech. Využívá se tak tahu šátku. 

Například Rebozo jako držák pro rodící maminku: Nastávající tatínek si šátek přehodí přes ramena, konce šátku spustí vepředu dolů od ramen, maminka si opře hlavu o hrudník tatínka a během kontrakcí se drží Reboza šátku.

Porodních technik se šátkem Rebozo je nespočet, k nejznámějším patří asi úleva při konrakcích, kdy si maminka jakoby lehne zády na rozložený šátek, konce šátku vezme pomocník při porodu (tatínek, dula, asistentka), stoupne si nad maminku a lehce se i s konci šátku kolísá. Tyto houpavé pohyby mamince při kontrakcích pomáhají.

Rebozo při nepostupujícím porodu

Spinning Babies je metoda, při které se pomocí šátku Rebozo napomáhá miminku se v bříšku otočit a najít správnou polohu pro porod. Aplikuje se při nepostupujícím porodu, či při porodu koncem pánevního dna, nebo při jiné komplikovanější poloze miminka v bříšku. Pozor! Tuto techniku může provádět pouze dobře proškolená osoba, tj. porodní asistentka nebo dula.

Spinning Babies zanechte odborníkům, ale ostatní výše zmíněné cviky (a mnoho dalších) se můžete v klidu naučit a nastávající mamince a miminku tak ulevit. :-) Je mnoho dul, porodních asistentek a jiných institucí, které nabízí i naučení Rebozo technik, tak směle do toho! :-)