Někdo by mohl říct, že se o menstruaci nemluví, protože je to nečisté, je to trápení pro ženy a lepší by bylo, kdyby menstruace vůbec nebyla. Příroda to však vidí jinak a to, že dala ženám do vínku menstruaci má své důvody. Pojďme se na to podívat. 

Něco málo o menstruaci

Co je to menstruace

Menstruace je pravidelné krvácení, které se objevuje přibližně každých 21-35 dní (rozsah je individuální) a trvá asi týden. Jakmile žena začne menstruovat, je připravena na to počít miminko. V případě, že není vajíčko oplodněné, pak se ho děloha začne zbavovat společně s děložní sliznicí a žena krvácí. Je to tedy přirozený a stále se opakující cyklus. První menstruaci se říká menarché a přichází mezi 10. a 15. rokem života. Poslední menstruace pak nastává kolem 45-55 let, pak již žena nemůže otěhotnět.

Vhodné pomůcky

Mezi nejvhodnější pomůcky při menstruaci patří zajisté menstruační kalíšek, látkové vložky, menstruační kalhotky či menstruační houba. Všechny tyto produkty se dají opakovaně používat a šetří tak naší planetu. Pokud máte raději klasické vložky či tampony, volte vždy ty v bio kvalitě, případně můžete vyzkoušet i volnou menstruaci, při které nepoužíváte vůbec nic, jen je potřeba se naladit na své tělo, jeho signály a ve správnou chvíli odejít na toaletu. 

Ovulace

Menstruaci předchází ovulace, díky které dokáže žena počít miminko, samozřejmě za předpokladu, že je vajíčko oplodněné spermií, a to je ten největší zázrak. Každá maminka, která si prošla trnitou cestu k miminku ví, že dítě je dar. Když se o miminko snažíme a následně přijde menstruace, pak máme hned odpověď, že to nevyšlo. Odejde z nás vše nepotřebné, jak fyzicky, tak psychicky a v dalším cyklu to zkusíme znovu. 

Čtyři fáze cyklu

Jak jsme již zmínili, tak ve zdravém cyklu se objevuje ovulace (vajíčko je připravené se potkat se spermií) a menstruace (vajíčko nebylo oplodněno a odchází). Před menstruací je pak premenstruační období (nedošlo k oplodnění a tělo se připravuje na očistu), tedy pár dní, kdy žena hodně uklízí, dokončuje projekty a zároveň si bere všechno více osobně, může se jí týkat i PMS (premenstruační syndrom), který často provází náladovost, bolest břicha, nevolnosti apod. Po menstruace je pak žena naopak plná energie a je hodně dynamická (příprava dělohy na možné otěhotnění). Cyklus by se dal přirovnat čtyřem ročním období, kde menstruace představuje zimu, období po menstruaci jaro, ovulační fáze je léto a období před menstruací pak podzim. Jak dokonalé.

Proč není hormonální antikoncepce to nejlepší řešení

Pravidelný cyklus, žádné či lehké krvácení, ochrana před početím. Co si budeme povídat, je to velmi pohodlné. Každý den si zobnu jednu pilulku, pak týden vynechat a tak zase dokola. Případně jednou za týden vyměním náplast na paži nebo si nechám jednorázově zavést nitroděložní tělísko. Díky tomu, mám téměř stoprocentní jistotu, že neotěhotním, a tak si můžu užívat kdykoliv si zamanu.

No jo, jenže když se na to podíváme trošku blíž, tak vlastně hormonální antikoncepce dělá z žen muže. Cyklus ženy se upraví tak, že neprochází všemi čtyřmi fázemi, jak je pro ni přirozené, ale zůstává jen v jedné. Nedochází k ovulaci, takže není možné otěhotnět a pak se nedostaví ani následná menstruace. Ale jakto že i přesto ženy krvácí? Jednoduše proto, že tohle hormony umí zařídit, aby vypadal cyklus ženy "zdravě". 

Dále pak, je tu i změna vůně ženy. Při užívání antikoncepce žena voní jinak, než když ji neužívá. To pak může být problematické ve vztahu, protože jakmile antikoncepci vysadí, partnerovi může začít "smrdět" a většinou se rozejdou. 

Pilulky nebo i antikoncepční náplasti mají často vedlejší účinky, jako jsou zvýšená chuť k jídlu a následně přibírání, častější kvasinkové infekce, bolesti břicha a hlavy, nevolnosti a tak dále. Negativa převažují nad pozitivy.

Menstruace je očistná

Při menstruaci je žena ve fázi, kdy je moudrá. Stahuje se více do sebe, odpočívá, pouští vše, co už ji neslouží. Je skvělé, když ji partner pomůže s domácností, nenutí ji do práce a věnuje se více dětem. Když menstruace skončí, pak je žena najednou plná energie, stíhá spoustu věcí, nepotřebuje tolik spát, je prostě dynamická. Dalo by se říci, že je najedou v opačné náladě a energii než byla při menstruaci. 

Cyklická žena dokáže mnohem víc

Ne vždy se nám úplně hodí “to dostat”, protože jedeme na dovolenou, máme svatbu, chceme si jít zaplavat do bazénu, budeme mít romantický večer s partnerem a tak dále. No, co naděláme. Když změníme pohled na menstruaci, jako na něco přirozeného, co nás dokáže zastavit a utříbit si myšlenky. Něco, co nám ukazuje, že jsme zdravé, protože je mnoho žen, které mají velmi nepravidelný menstruační cyklus anebo vůbec nemenstruují, například vlivem stresu, přílišného sportu, špatné životosprávy. Zjistíme, že je to vlastně geniální a skvěle přírodou promyšlené. A když se dokážeme naladit na svůj cyklus a využít každou jeho fázi naplno, pak uvidíme velmi pozitivní změnu ve svém životě. 

Vše je o nastavení naší mysli. Menstruace byla, je a bude součástí každé ženy v reprodukčním věku, a proto pojďme z ní udělat něco, co nás posílí a ukáže nový vhled do života.