Rodiče si v dnešní době často pokládají otázku, zda vůbec dát dítě do školky či s ním zůstat raději doma. Je to velké téma a je na každé rodině, aby si zvážila všechna pro a proti. Když už se však rozhodnou pro nástup do školky, pak budou jistě řešit, jak ho zvládnout, aby byl bez slziček a pro všechny strany v pohodě. Jak na to?

Komunikace a hra na školku

Je velmi důležité o školce s dětmi mluvit a připravovat je na to, co se bude ve školce dít. Popište jim jak bude den ve školce probíhat, že tam půjdete ráno spolu, pak se rozloučíte, dítě si bude hrát s ostatními dětmi, může prozkoumat nové hračky a vy si ho poté zase vyzvednete a půjdete společně domů. Skvělou aktivitou je i hra na školku, při které si můžete dílčí kroky zahrát třeba s pomocí plyšáků. Komunikujte i o pocitech, které může dítě ve školce mít - strach, smutek, stud, nejistota a že je to v pořádku tyto pocity mít a neskrývat je. A také si říct, jak s těmito pocity pracovat, za kým jít, kdo mu pomůže. 

Oblíbená věc s sebou

Dovolte dítěti vzít si s sebou do školky nějakou jeho oblíbenou věc, která mu bude připomínat domov. Může to být plyšák, autíčko, panenka, prostě cokoliv, co má rádo. V případě strachu či smutku může tato oblíbená věc pomoci dítěti se uklidnit. 

Nepřerušovat kojení

V případě, že dítě ještě kojíte, pak s kojením určitě nepřestávejte jen kvůli školce. Dítě to ve školce bez prsa jistě zvládne a až se za vámi zase vrátí domů, pak pro něj bude kojení skvělá příležitost pro uvolnění po náročném dni. Školka může být pro některé děti velmi těžká na emoce, protože všechno je nové, paní učitelky, neznámé děti, jiné hračky atd. Kojením si pak dítě vynahradí kontakt s vámi a bude klidnější. 

Klidný rodič 

Velmi důležité při nástupu do školky jsou i emoce rodiče, který dítě do školky vede. Děti velmi vycítí jakoukoliv nejistotu, strach, obavy, které v sobě rodič má a může plakat či nesouhlasit s vaším odchodem při loučení. Můžete tedy zkusit zapojit tatínka, který nebývá tolik emočně rozhozený. Děti většinou nástup do školky zvládají lépe, než my dospěláci. 

Kamarád/ka

Velmi může dítěti pomoct, když s ním do školky bude chodit nějaký kamarád, kterého zná třeba z dětského hřiště nebo z nějakého rodinného centra. Dítě se pak bude do školky víc těšit, protože bude vědět, že tam s ním bude trávit čas i jeho kamarád/ka, kterého zná. Poptejte se tedy v okolí maminek, zda jejich dítko nebude chodit do stejné školky.

Loučení v šatně

Na dítě bychom v prvních dnech neměli moc spěchat při loučení, aby to pro něj nebylo už od rána stresující. Na druhou stranu bychom neměli loučení ani moc prodlužovat. Dítě v šatně převlékneme, zeptám se, zda od nás ještě něco potřebuje, a pokud ne, tak mu dáme pusu, objememe ho a odejdeme. 

Adaptační dny 

Většina školek nabízí takzvané adaptační dny, díky kterým si děti na školku postupně zvykají. Ze začátku to může být třeba jen hodinka či dvě denně, aby se dítě seznámilo s prostředím školky, s učitelkami, zjistilo, jak to tam funguje a mohlo se postupně připravit na delší pobyt ve školce. 

Jen dopoledne či jen některé dny

Pokud školka nenabízí adaptační dny, pak je možné zkusit dávat dítě do školky jen na dopoledne nebo jen na některé dny v týdnu a postupně přidávat, podle toho jak to bude dítě zvládat. 

Nelámejte to přes koleno

Dítě nemusí nastoupit do školky jakmile mu jsou tři roky a ani do školky nemusí chodit vůbec. Vše je jen na zvážení rodičů a domluvě s dítětem. V případě, že dítě zažívá velké emoce a do školky nechce, doprovází ho při tom bolení bříška či dokonce zvracení, pak bychom to neměli lámat přes koleno. Kdybychom ho tam i přes to odvedli, pak si může ke školce vytvořit negativní vztah a nebude tam chtít chodit vůbec. 

Samozřejmě každé dítě je jiné a každý rodič má jiné pracovní a finanční podmínky, tudíž jednejte podle toho, jak to sami cítíte, ne podle toho, co říká okolí či jak je nastavený systém. Přejeme klidný nástup do školky.