Myslíte si, že v koupelně se nemůžete ekologicky vyřádit? Pravda je na druhé straně mince - buďte šetrní k sobě a přírodě i v koupelně. :-)

Teď konkrétně nebudu řešit, jaká mýdla či šampony by člověk měl mít na vaně nebo u sprchy. O nich zase jindy. :-)

Tentokráte bych ráda zabrouzdala na druhou stranu koupelny, tedy k umyvadlu.

Nejsem tu od toho, abych Vám říkala, že zubní hygiena je velmi důležitá. To ví i děti ve školce, že zoubky si máme čistit dvakrát denně, třikrát, je-li to potřeba.

Jaké máte kartáčky na zuby ve skleničce u umyvadla? Jsou to klasické plastové, nebo takové zubní kartáčky, které jsou ohleduplné nejen k vašemu chrupu, ale i přírodě? Protože i pomůckami na zubní hygienu můžeme přírodě značně ulevit.

Pokud patříte k těm, co kartáček mění tak, jak se má, tedy jednou za dva až tři měsíce (počítejme ty tři měsíce), pak potřebujete 4 kartáčky ročně, to je 80 kartáčků na 20 let a na celý život? Snad lepší ani nepočítat v případě, že člověk používá ty plastové kartáčky. Co je na nich tak špatného? Kartáček plasťáček buď skončí na skládce, ale tam trvá desítky až stovky let, než se rozloží, achjo. Nebo se používá radikálnější řešení - spálí ho. Tak jako tak rozhodně žádná výhra pro přírodu.

A co ty šetrné kartáčky? Bojíte se, že si s nimi hůř vyčistíte zuby? Nééé, tak to opravdu není, ba naopak. :-) Aspoň takový pocit mám já. Existuje nespočet druhů, ze kterého si určitě vyberete i Vy. Tak třeba kartáček s uhlíkovými štětinkami, které napomáhají bělit sklovinu, nebo bambusový kartáček kartáček Health Soft vhodné pro citlivé zuby a dásně. Všechny jsou celé kompostovatelné včetně jejich obalů a to je fajn. :-)

A co zubní pasty? Průmyslovými pastami s přídavky tamtoho a onoho škodíme hlavně sobě. Proč tedy nevyzkoušet nějakou zdravější alternativu? Pasta s propolysem a myrhou je vhodná pro zdravé dásně, ale i dásně s infekcí, pasta s aktivním uhlím a bělicí pasta jsou vhodné pro zuby, které bychom chtěli rozzářit. Tyto přírodní pasty jsou veganské a chuťově moc dobré, mohu jedině doporučit.

Používáte již přírodní pasty i kartáčky? Jste-li fanda ušních tyčinek, zkuste třeba bambusové tyčinky do uší. Také jsou celé i s obalem kompostovatelné. Nevýhoda těch plastových je ta samá jako u plastového kartáčku, a tak pojďme šetřit přírodu i sebe! :-)