Pro někoho možná sci-fi, pro jiného skvělý prostředek pro komunikaci s malými dětmi. Pokud jste ještě o znakování neslyšeli, pak nevěšte hlavu, není to žádná věda a pro děti je to velká zábava, při které se bez problému dorozumí s námi dospěláky, když ještě neumí mluvit anebo umí, ale jen málo.

Co je to znakování?

Když se řekne znakování, tak si jistě každý vybaví hluchoněmé, kteří se pomocí znaků, které ukazují rukama, dorozumívají. Znakování s miminky je trochu jiné. Znaky jsou jednodušší a s dětmi si je můžete jakkoliv upravovat a vymýšlet. Jde totiž jen o komunikace mezi vámi, nikdo jiný tomu rozumět nemusí. 

Děti dokáží znakovat už velmi brzy, například pokud jsou nošené v šátku/nosítku,, tak často třou nosíkem ze strany na stranu, čímž nám říkají, že potřebují čůrat. Nebo pak boří hlavičku do našeho hrudníku, jako když slepice klove a to pak znamená, že chtějí mlíčko. Takových znaků je celá řada, jen si neuvědomujeme, že se jedná o znaky. Vlastně už i mávání rukou “pápá” nebo pohyb hlavou do stran “nenene” jsou také znaky. 

Proč znakovat?

Dle studií mají děti, které znakují, větší slovní zásobu a také vyšší IQ. Zároveń jsou tyto děti méně frustrované, když jim rodiče nerozumí. Někdy totiž ukazují třeba z okna, ale rodiče nevím, na co ukazují, jestli na strom, slunce, ptáčka nebo pejska. Pomocí znaků je pro ně pak komunikace s rodiči nebo i staršími sourozenci jednodušší.

Kdy začít znakovat?

Znakovat se dá na miminka už od jejich narození, nicméně ideální doba, kdy začít je od 6.měsíce, kdy se zavádí první příkrmy. Začnete tedy s pár znaky jako je jíst, pít, ještě, hotovo, bryndák a postupně přidáváte další a další.

Pokud už je vašemu dítěti třeba rok a ještě jste se znakováním nezačali, tak to vůbec nevadí. Nikdy není pozdě začít. A v případě, že máte už třeba dvouleté dítě a to stále nemluví, můžete s ním také zkusit začít znakovat a pomoct mu tím se “rozmluvit”.

Kdy očekávat první výsledky?

To, že dítě začne znakovat, můžete očekávat zhruba kolem 10.měsíce. Některé děti to zvládají už dříve, jiné zase naopak později až kolem 12.-15.měsíce. Pokud dítě v tomto období zároveň trénuje nějakou dovednost jako je lezení nebo chůze, pak na znakování nemusí mít čas. Je tedy potřeba být trpělivý a znaky dítěti stále ukazovat a čekat, až je bude chtít opětovat..

Rada na závěr

Jestli na dítě neznakujete a ani to nemáte v plánu, tak to neznamená, že jste špatná máma. A ani to, že na dítě znakujete už několik měsíců a to vám znaky nechce opětovat. Prostě každá to máme jinak a to je v pořádku. Znakování je skvělý pomocník pro komunikaci s našimi dětmi, nicméně není pro každou z nás. Pokud by vás znakování lákalo, pak není nic jednoduššího, než mrknout do znakovacího slovníku a začít znakovat.