Asi se shodneme, že většina tatínků si hrátky s malým miminkem či batolátkem velmi úžívá, hlavně když ví, že je nablízku maminka, která vždy pomůže, když je třeba nakrmit, přebalit či uspat. Na co by se však měl tatínek připravit, když je maminka nechá na delší dobu samotné? 

Tatínek a kojenec

Pokud má tatínek na starosti kojence, tedy dítě do jednoho roku, pak bude potřebovat od maminky odstříkané mléko, případně mléko umělé včetně instrukcí, jak mléko připravit. Zda je třeba ho rozmrazit nebo jen ohřát (a na jakou teplotu), u umělého mléka pak jakou dávku připravit. Může se to zdát jako banalita, ale je to důležité, aby bylo miminko spokojené a nemělo hlad. 

Po krmení se dávají kojenci většinou odříhnout, což může být pro tatínky nepříjemná záležitost, protože u toho některá miminka ublinkávají. Takže určitě je třeba mít po ruce látkovou plenku, aby se tatínek nemusel převlékat a také bude dobré, když si to tatínek vyzkouší sám dopředu, ať ví, jak miminko na odříhnutí dát a jak dlouho čekat. 

Jestliže tatínek není zvyklý na přebalování, pak by si to měl jistě dopředu natrénovat, aby věděl, kde jsou plenky, ať už látkové nebo jednorázové, ubrousky, krém či zda maminka provozuje bezplenkovou komunikační metodu a je třeba dávat miminko na nočníček nebo nad umyvadlo. Tatínkové mají často potíže s přebalováním větší nadílky v plence, takže by si to měli určitě pár dní zkoušet, aby nebyli poté překvapení. 

V případě, že je miminko hodně malé anebo je maminka na delší dobu pryč, pak bude dalším úkolem tatínka uspat dítko. Metod uspávání je celá řada, záleží tedy, na co je miminko zvyklé. Nejčastěji to bude v kočárku, takže by měl tatínek dostat instrukce, jak miminko do kočárku obléct. Případně může tatínek uspávat doma v postýlce nebo ve společné posteli. Pustit ukolébavku, přečíst pohádku, pohoupat v náručí a po usnutí položit, což může být někdy oříšek, aby se dítě opět neprobudilo. 

Když má miminko naplněné všechny základní potřeby, tedy je nakrmené, odříhnuté a přebalené, ale ještě není ospalé, pak přichází ta zábavná chvíle, kdy si spolu mohou hrát. Tady není třeba se moc rozepisovat, protože fantazii se meze nekladou a tatínkové jsou v této disciplíně hodně vynalézaví a poradí si. Maminky by často s jejich zábavou nesouhlasily, ale pokud nikdo nepřijde k úrazu, tak proč neudělat výjimku.

Tatínek a batole

Hlídání větších dětí (od jednoho roku) se může zdát jako jednodušší, nicméně zdání klame. Ohřát mlíčko a přebalit ležící mimčo, je ve srovnání se stravováním a větším pohybem u batolat opravdu hračka. Na druhou stranu hrátky se staršími dětmi jsou pro tatínky větší zábavou. Nejen, že s nimi mohou jít do dětského koutku nebo na hřiště, mohou doma společně vymýšlet různé skopičiny. Na internetu koluje nespočet fotek z dob, kdy zrovna hlídali tatínkové a je to opravdu zábavná podívaná, co společně dokážou vymyslet. Tím samozřejmě nechceme tatínky nabádat k lumpárnám, nicméně někdy je fajn hrát si jinak než obvykle.

Kromě hraní, přebalování a uspávání by měl tatínek vědět, co jeho dítě momentálně jí, zda zvládá bez problému kousky, jestli jí příborem, v kolik hodin má dostat najíst a samozřejmě i co. Maminka většinou vše dopředu připraví, takže tohle by měl tatínek bez potíží zvládnout.

Pokud ještě batole neumí samo chodit nebo ještě chodí nejistě, pak by měl tatínek hlídat, aby dítě někde nespadlo a ošklivě se nebouchlo. Některým pádům se bohužel nedá moc předejít, naštěstí děti jsou ohebnější než si myslíme a hodně toho vydrží. 

V případě, že je maminka mimo domov k večeru, pak je na tatínkovi také koupání. Tuto činnost dělají tatínkovi většinou už od narození miminka a moc si tyhle společné chvíle užívají. Pokud to ale není váš případ, pak by si to měl tatínek taktéž vyzkoušet dopředu.

Příště to už bude zase jednodušší

Ať už tatínek hlídá poprvé kojence či batole, může to pro něj být opravdu výzva. Není však čeho se bát, nějak to prostě dopadne a do příště může cokoliv dopilovat. Na pomoc si může zavolat někoho z babiček či dědečků, tetiček anebo mu mohou pomoci kamarádi s podobně starými dětmi. Také může jít k někomu na návštěvu a strávit tak čas mimo domov, což jistě starší děti ocení, protože doma to znají a nebaví je to tam tolik, jako v cizím prostředí, kde mohou objevovat svět.

Takže hlavu vzhůru. Pokud něco pokazíte, tak nezoufejte, děti si to pamatovat nebudou a vy se tomu budete moct později zasmát.