Pro nás naprosto nepředstavitelné, pro děti, převážně v Africe a Asii, je to běžné. Asi není třeba vysvětlovat, proč by malé děti neměly vykonávat práci určenou pro dospělé. Často je to i pro dospělé velmi fyzicky vyčerpávající. Bohužel tyto chudé rodiny si nemohou dovolit zaplatit vzdělání pro své děti a mnohdy jsou nuceni nechat pracovat i je, protože každá pomocná ruka, která vydělá trochu peněz, se hodí.

Kdy a proč si připomínáme tento den

Světový den boje proti dětské práci si připomínáme 12.června díky iniciativě OSN a ILO (Mezinárodní organizace práce). V loňském roce bylo nuceno pracovat kolem 170 milionů dětí v afrických a asijských státech. Bohužel pandemie koronaviru tomu moc nepřispěla. Často děti pracují celé dny a finanční odměna za jejich odvedenou práci jim mnohdy nepokryje ani základní potřeby pro žití. Nejčastěji děti pracují v zemědělství, ve službách a v průmyslu a jedná se o děti ve věku od 5 do 14 let. Těmto dětem při práci hrozí jak fyzická, tak psychická újma. Jsou omezena jejich práva, nemohou se vzdělávat a tento kolotoč chudoby se pak předává z generace na generaci.

Jak můžete pomoci

Pomoci můžete tak, že vám to nebude lhostejné a podpoříte chudé rodiny darem. Ať už finančním nebo koupí čehokoliv z e-shopu Unicef, cokoliv se počítá.

Finanční pomoc

E-shop Unicef

V běžném denním životě pak můžete nakupovat produkty s označením Fair Trade. Jedná se většinou o kávu, čaj, kakao, banány, třtinový cukr, obiloviny, rýži atd. Fair Trade totiž znamená, že na výrobě produktů nepracovaly žádné děti a že všichni, kdo se na výrobě podíleli, dostali férově zaplaceno.

Fair Trade potraviny

Podpořte s námi pracující děti a dejme jim společně možnost žít důstojný život, tak jako ho mohou žít naše děti, alespoň částečně.