The Wave of Light neboli Rozsviťme světlo naděje je událost, do které se každoročně po celém světě připojí mnoho rodičů. O co se jedná a proč je to důležité?

Bolestivá ztráta miminka

Opakem naděje je zoufalství, sklíčenost či beznaděj a to jsou právě ty stavy, které prožívají rodiče, kteří si prošli ztrátou miminka. Je to velmi náročné období, které přináší mnoho psychických i fyzických propadů a může dostat člověka až na samé dno. 

Bohužel je v dnešní době spousta rodičů, kterým se nedaří počít potomka a když už se jim to po delší době povede, tak nemají jistotu, že vše dobře dopadne. Ztrátou si však prochází i rodiče, kterým se podaří počít rychle nebo už doma nějaké dětičky mají. Někdy je příčina ztráty lékařsky podložená, jindy ne. Mnohdy i samotní lékaři říkají, že ač bylo miminko zdravé, tak zasáhla nějaká vyšší síla, něco mezi nebem a zemí. Výjimkou nejsou ani slavné osobnosti, kterým se tyto tragédie dějí (např. zpěvačka Lucie Vondráčková, herečka Veronika Žilková, miss Natálie Kočendová, moderátorka Ester Janečková, zpěvačka Beyoncé nebo také Meghan - vévodkyně ze Sussexu).

I když je to téma velmi smutné a v naší společnosti spíše tabu, je třeba o něm mluvit. Měli bychom vědět, že ztráta miminka je bohužel součástí našich životů a že ročně si ztrátou těsně před porodem, při porodu či do roku od porodu prochází okolo 600 rodin. Na jednu stranu je to malé číslo ve srovnání s počtem dětí, které se ročně narodí (dle statistického úřadu se v roce 2021 narodilo 111,8 tisíc dětí), nicméně je to na druhou stranu číslo nezanedbatelné. A proto se v průběhu roku konají různé akce a události, které podporují rodiny zasažené ztrátou a dávají možnost sdílet své trápení, díky čemuž pak mají sílu a naději do dalších dní. 

Týden povědomí o ztrátě dítěte

15.října každoročně vrcholí Baby Loss Awareness Week neboli Týden věnovaný dětem, které zemřely v těhotenství, při porodu nebo krátce po něm. Po celém světě se v tento den v 19 hodin místního času zapálí svíčka jako symbol naděje. Tohle světlo naděje pak svítí díky časovým posunům po celém světě jako taková vlna po celých 24 hodin. Proto tedy název Wave of Light, tedy vlna světla.

Na koho se obrátit, když vás potká ztráta miminka

V případě, že vás nebo někoho blízkého potkala ztráta miminka, pak se můžete obrátit na organizace, které vám pomohou s formalitami, dají vám informace ohledně možností a nároků, které máte. Podpoří vás hlavně psychicky a díky sdílení vašeho příběhu s jinými rodinami zjistíte, že v tom nejste sami. A jak se říká “sdílená bolest je poloviční bolest”.

Dítě v srdci

Dlouhá cesta 

Prázdná kolébka 

Kromě organizací existují i jiné možnosti, jak se ztrátou vyrovnat. Například čtení knih (Prázdná kolébka, Neházej mimčo do žita, Plodná vize, Čekala jsem miminko), diskuzní fórum a deníčky na Emimino.cz, Deník mému miminku atd. Dětičky nám to už nevrátí, ty zůstanou navždy v našich srdcích, jen to alespoň trochu otupí tu bolest, která je nepředstavitelná. 

Pokud jste si v rodině prošli ztrátou miminka nebo znáte někoho, kdo má tuto zkušenost, přidejte se k nám a zapalme společně svíčku naděje.