Na první pohled to vypadá, že látkové plenky jsou pěkná věda. Když ale nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že to tak vůbec není. :-) Různí výrobci mohou mít různé druhy či názvy plenek. My používáme Bamboolik látkovky, proto zde uvedu, jak se to má s nimi.
Základní rozdělení plenek je podle druhu, ve zkrátkách AIO a DUO.
AIO = All in one, tedy systém vše v jednom;
DUO = All in two DUO systém.

Plenka AIO

Plenka AIO

AIO mohou být buď bambusové nebo flísové. To znamená, že buď máte plenku, která je s vnitřní dotykovou vrstvou (k zadečku) z materiálu bambusu, a nebo je vnitřní dotyková vrstva flísová. Obecně se dá říct, že bambus je super savý, ale za to miminko cítí, že je v mokrém. Kdežto flís naopak odpuzuje vodu a miminko má s flísem pocit sucha.


V obou případech je každopádně třeba do plenky vložit vkládací plenku, aby plenka mohla nasát a chvilku na dítěti vydržet. :-) Protože se vložky vkládají do kapsy na plínce, je třeba plenku vyprat po každém použití.

Plenka AIO s vkládací vložkou

Plenka AIO s vkládací plenou


Plenka AIO s jednorázovou vkládací plenou

Plenka AIO s jednorázovou vkládací plenou

Když se miminko narodí, v porodnici dostanete klasické jednorázové plenky, protože to je "v ceně" pobytu. Máte možnost této varianty využít, protože upřímně - ulehčit si na počátku sžívání s miminkem práci je více než žádoucí. Ale pokud někdo chce být šetrný již od začátku, i to se dá. :-) Jen bych pro úplný začátek doporučila do plenky dávat jednorázové vkládací plenky, protože by smolka nemusela z plenky jít dobře vyprat.


All in two DUO systém je plenka, která se zkládá se dvou částí; ze svrchních nepromokavých (ale prodyšných) kalhotek a z vnitřních vkládacích plenek. Výhoda svrchňáčků je ta, že se dají použít opakovaně, nemusí se po každém použití prát. Jen doporučuji před dalším použitím svrchňáčky nechat pořádně vyschnout.

Plenka DUO

Plenka DUO

Svrchní kalhotky rozložené pro vložení vnitřní pleny

Svrchní kalhotky rozložené pro vložení vnitřní pleny

Plenka DUO má na vnitřní straně "kapsičky" do kterých vložíte tvarovanou vkládací plenu s kapsou. Kapsa na vnitřní pleně slouží k vložení další plenky, pro případ, že budete mít tak učůrané miminko jako my.

Plenka DUO s tvarovanou vkládací plenou vyplněnou krátkou vkládací plenou

Plenka DUO s tvarovanou vkládací plenou vyplněnou krátkou vkládací plenou

Plenka DUO s tvarovanou vkládací plenou vyplněnou dlouhou vkládací plenou

Plenka DUO s tvarovanou vkládací plenou vyplněnou dlouhou vkládací plenou

Tvarované vkládací pleny

Tvarované vkládací pleny

Krátké vkládací pleny

Krátké vkládací pleny

Dlouhé vkládací pleny

Dlouhé vkládací pleny

Miminko na noc může také potřebovat ještě větší možnost sání, a proto existují noční kalhotkové pleny. Je možné je "nadopovat" dalšími vkládacími plenami. Noční kalhotky samy o sobě nejsou nepromokavé, a proto se vkládají do svrchních kalhotek.

Noční kalhotková plenka

Noční kalhotková plenka

Pokud bychom plenky chtěli rozdělit podle velikosti, pak by to bylo Minimimi pro novorozence a nedonošené děti (2 až 6 kg), klasická velikost plen (4 až 15 kg) a velikost XL pro větši děti (15 až 25 kg).

Tréninkové kalhotky

Tréninkové kalhotky

Pokud vidíte, že je dítě již ve stavu, kdy pomalu zvládne odplenkování, doporučuji tréninkové kalhotky. Dítě má pocit, že má již spodní prádlo hehe. ?Přitom kalhotky dokáží zadržet případnou nehodu. Tyto plenky fungují stejně jako All in Two DUO, jen do nich vkládáme pouze krátné nebo dlouhé vkládací pleny. Případně je možné do plenky dát jednorázovou vkládací plenu. Kalhotky si dítě stáhne jako klasické spodní prádlo a v případě nehody se dají rozepnou jako plenky.

Do autosedačky pro jízdu autem při procesu odplenkovávání (bez trénikových kalhotek) určitě doporučuji pratelnou podložku, která zachytí vše potřebné.

Dále je možné pořídit miminku plenkové plavky. Plavečky udrží v plence "velkou" potřebu, veškeré tekutiny propustí, protože ve vodě udržet tekutinu žádná látka neumí.

Plenkové plavky

Plenkové plavky

Látkové plenky jsou super. Nejenže pomáháte miminku tím, že není opruzené z jednorázovek, ale také pomáháte přírodě. A to se přece počítá! :-) Můžete se pak dostat do stavu, kdy zjistíte, že látkové plenky sbíráte podobně jako třeba pokémony. :-D Protože látkovat je přece styl! ;-) Závěrem ještě jeden fakt: pleny navíc pomáhájí správnému vývoji kyčlí. To je přece další důvod, proč používat látkové plenky.