Úklid hraček je velké téma pro všechny rodiče. Každý den to stejné, může se to zdát jako nekonečný příběh. U těch menších dětí nemůžeme očekávat, že budou vždy hračky uklizené a dané na své místo. Musíme se připravit na období, kdy se všechno bude vytahovat a házet na zem, nejen hračky. Nejvíce menší děti lákají šuplíky, poličky, skříňky, skříně, prostě vše, kde jsou zajímavé věci. Batolata pak už můžeme směřovat k uklízení, jak na to?

Napodobování

Děti zhruba do tří let věku napodobují vše, co dělají ostatní, tudíž pokud půjdeme příkladem a budeme před nimi nejen hračky uklízet, pak i oni je začnou uklízet. Ze začátku to nejspíš nebude dokonalé, ale musíme ocenit snahu a zájem, se kterým dítě do uklízení jde. 

Úklid je hra

Jelikož všechny děti milují hru, pak bychom neměli úklid hraček vnímat jako povinnost, ale jako hru. Udělat si z toho zábavu. Můžeme u toho zpívat, tančit, seřadit plyšáky podle velikosti, srovnat hračky podle barvy, fantazii se meze nekladou.

Uklízet průběžně

Je dobré, když se hračky, s kterými si dítě zrovna nehraje uklidí na své místo. Tímto způsobem pak vznikne více místa na aktuální hračky a na konci dne bude úklid rychlejší a méně náročný.

Důslednost

Buďte důslední v tom, co dětem říkáte. Pokud jim totiž slíbíte něco za úklid hraček, pak je třeba, aby je opravdu uklidily. Když to totiž udělají jen částečně nebo vůbec a odměnu stejně dostanou, budou vás příště zkoušet a posouvat vaše hranice. To platí nejen pro úklid hraček.

Některé projekty neuklízejte

Někdy je pro děti velmi důležité nechat si hračky neuklizené, protože zrovna něco staví z kostek či mají čajový dýchánek s plyšáky a vy jim do toho vstoupite s tím, že si to mají okamžitě uklidit, protože se jde ven, jde se spát, přijde návštěva či cokoliv jiného. Jak by vám asi bylo, kdybyste na něčem pracovali a najednou byste to měli všechno uklidit. Asi by se vám to taky nelíbilo. Je tedy fajn se s nimi domluvit, že si své projekty mohou nechat rozdělané a až je dokončí, pak je zase uklidí. Samozřejmě za předpokladu, že nebudou překážet v cestě a že na nich budou pracovat. 

Méně hraček na očích

Když se podíváte s kolika hračkami si vaše děti hrají, pak jistě zjistíte, že jich mnoho není. Často dětem totiž stačí pár hraček a ostatních si vůbec nevšímají nebo jen velmi málo. Spoustu hraček tedy můžete schovat a za nějaký čas je zase dítěti nabídnout a schovat jiné. Vhodné je také zamyšlení nad nákupem hraček, skvělé pravidlo je jedna hračka domu, jedna hračka z domu. Takže při koupi nové hračky dáte jednu hračku pryč, tak se vám doma hračky nebudou hromadit a na úklid jich tak bude méně. 

Komunikace

S dětmi ve věku 2-3 roky se dá skvěle komunikovat a je fajn, když jim vysvětlíte, proč je pro vás úklid hraček důležitý a že moc oceníte, když vám s tím pomohou. 

Přejeme mnoho štěstí s úklidem nejen hraček a věříme, že při nastavení správné komunikace to s dětmi zvládnete, i když to někdy nebude na jedničku. Důležité je vytrvat.