Cestování s miminkem může být pro mnohé rodiče pohodovou záležitostí, kterou si velmi užívají. Zatímco pro některé je to spíše noční můra. Jak je možné, že Máňa od vedle už s miminkem téměř od narození procestovala půlku republiky a byli dokonce už i letecky u moře a my jsme rádi, když dojedeme sotva pár kilometrů k lékaři?

Pro někoho možná překvapivé zjištění, ale dle různých maminkových diskuzí je to tak 50 na 50. Některá miminka totiž v autě bez problému spinkají, a tudíž cestovat s nimi je za odměnu. Některým se však v autě nelíbí a jsou schopné celou cestu proplakat. 

Před cestou se připravit

Pokud se chystáte autem urazit větší vzdálenost, je dobré vyzkoušet před cestou nějaký výlet v okolí, abyste zjistili, jak se vaše miminko chová v autě. Pokud totiž pláče ještě než vyjedete z garáže, může být pro vás i krátká cesta velmi stresující. Miminko může plakat z mnoha důvodu jako třeba přetažení, teplo, stísněný prostor, moc vjemu za den, hlad, kinetóza apod. Je tedy dobré, když vyzkoušíte méně vrstev oblečení, nakojíte před jízdou, uděláte častější přestávky či zvážíte různé časy jízdy - těsně před spánkem, naopak s vyspaným miminkem nebo zkusit jet v noci. Pokud nic nepomáhá a miminko stále pláče, je možné že si budete muset počkat až povyroste a bude moct jezdit po směru jízdy. V případě, že se u dítěte nepotvrdí kinetóza, tak otočení po směru jízdy vždy zabere. Pokud máte i staršího sourozence a na dovolenou či výlet chcete jet už kvůli němu, pak je to na zvážení, zda nechat miminko, aby se v autě trápilo. Přeci jen miminka jsou taky lidi. 

Jinak než autem

Další možností je cestovat vlakem. Je spousta rodin, které raději volí tuto variantu, protože ve vlaku mají větší volnost. Mohou mít miminko celou cestu v kočárku nebo v šátku/nosítku, mohou ho kdykoliv za jízdy vzít, nakojit, pohrát si. Je to sice časově náročnější cestování, ale pro mnohé jediná možnost, jak někam bez stresu dojet. 

Cestování letadlem je sice rychlejší, nicméně asi nejkomplikovanější ze všech možných dopravních prostředků. Je třeba mít doklady pro miminko, zajistit si v cílové destinaci postýlku, pokud nespíte společně. Dále mít dostatek plínek nebo si zjistit, kde se tam dají koupit a vyřídit cestovní pojištění. Pro miminko také nemusí být příjemný přetlak v ouškách při vzletu a přistání. Z vlastní zkušenosti doporučujeme letět až se starším dítětem, protože pláč miminka je pro spoustu cestujících velmi nepříjemný. A v případě, že se letí v noci, tak se při dětském pláči nedá moc dobře spát. 

Co nezapomenout s sebou

Pokud se rozhodnete na cestu vyrazit, určitě si doma nezapomeňte kromě běžných potřeb také:

  • svačinku - pokud už dítě začalo s příkrmy
  • léky - například Calgel nebo Camilii při růstu zoubků, čípky nebo sirup na snížení horečky, sirup na kašel, mořskou vodu a odsávačku na případnou rýmu
  • doklady - pokud se vydáte na cestu do zahraničí, pak je třeba mít pro miminko občanský průkaz nebo cestovní pas
  • šátek nebo nosítko - v případě, že miminko jinak než nošením neusne anebo se mohou nosící pomůcky hodit na výlety, kde by se špatně dostal kočárek

Pár slov na závěr

Ať už se rozhodnete jakkoliv, hlavně se nesrovnávejte s ostatními maminkami. Každá jsme jiná a temperament našich dětí se také liší. Pro některou je pláč miminka stresující záležitostí, jiná ho bere jako součást dětství a když chce jet na výlet, tak se prostě jede. Věřte, že až bude vaše miminko větší, tak si výletování jistě užijete. Nebudete muset řešit plínky, kojení/umělé mléko, denní spánek ani příkrmy. Bude to větší pohoda. A pokud se na cestu přeci jen vydáte, tak si to užijte, protože už nikdy nebude vaše miminko takhle malé a každá strávená chvilka s ním mimo domov vám dodá energii do dalších dní.