Kojení by mělo být samozřejmostí pro každou novopečenou maminku. Bohužel tomu tak není a důvodů je celá řada. Když pomineme malé procento maminek, které opravdu kojit nemohou, pak je velká škoda, že není kojení více vidět. Naštěstí existuje spousta organizací, laktačních poradkyň a také je tu Světový týden kojení, které dělají osvětu a navrací kojení do běžného života.

Kdy probíhá Světový týden kojení

Světový týden kojení probíhá první týden v srpnu a slaví se ve více než 170 zemích světa. U nás se pak slaví ještě Národní týden kojení a ten probíhá následně v září. 

Proč je tento týden důležitý

Podpora kojících maminek a kojení jako takového je v dnešní době velmi důležitá. Po narození miminka jsou maminky často zavaleny otázkou, zda kojí a když nekojí, tak jsou odsuzovány či v opačném případě nabádány, že když dají raději umělé mléko, pak to bude pohodlnější, lépe se vyspí, nebudou se muset odhalovat na veřejnosti atd. Následně když je děťátko větší, půl roku, rok, rok a půl, dva, okolí je zase trápí otázkou, proč ještě kojí, že dítě už je na to velké. Co si budeme povídat, není to lehké každému vyjít vstříc, nicméně nejdůležitější je, že je to věc mezi maminkou a jejím dítětem a do toho můžou mluvit jen oni dva. 

Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit do dvou let dítěte. Některé děti se odstaví dříve, některé potřebují kojit i po nástupu do školky. Je to velmi individuální a zároveň intimní záležitost, do které by nikdo cizí neměl mluvit. Cílem Světového týdne kojení je tedy podpora kojení a zlepšení zdraví dětí na celém světě.  

Kojení by nemělo být vedlejší

Dříve nebyla podpora kojení tak velká, jako tomu je, naštěstí, dnes a tak spousta maminek vůbec nekojilo své děti anebo jen pár dnů, týdnů či měsíců, než pak přešly na umělé mléko, protože tak se to prostě dělalo. Kojení na veřejnosti nebylo vidět a když už se náhodou nějaká maminka odvážila, pak se hned vznesla vlna negativních reakcí. 

Světový týden kojení otevírá téma kojení, podporuje kojící maminky, poukazuje na to, že kojit dítě je v pořádku v jakémkoliv věku a hlavně, že kojit může jakákoliv žena bez ohledu na věk, tvar prsou či jejich velikost. 

Je tedy potřeba chtít své miminko kojit, vědět jak si nepokazit kojení v začátcích a v případě potíží se obrátit na nějakou laktační poradkyni. 

Kojení je skvělé, protože

  • nestojí žádné peníze a je to navíc ekologické;
  • prso je vždy k dispozici a mléko má vždy ideální teplotu a chuť;
  • je to nejčastější způsob uspávání dětí;
  • když je dítě nemocné nebo mu rostou zoubky, pak kojení velmi pomáhá zmírnit bolest a nepohodlí;
  • pokud dítě odmítá první příkrmy, pak mu můžete vždy nabídnout mateřské mléko jako alternativu;
  • v mateřském mléce jsou protilátky, které chrání dítě před různými infekcemi;
  • je to prevence SIDS;
  • ženě po porodu pomáhá s rychlejším zavinováním dělohy, zmírňuje poporodní krvácení;
  • a mnoho dalších výhod.

A proto nevzdávejte kojení, když za začátku moc nejde. Kojte tak dlouho, jak to vaše dítě potřebuje. A podporujte ostatní maminky v kojení, protože jen díky tomu bude kojení zase součástí většiny rodin.