S příchodem potomka na svět začne většina maminek řešit, co jíst. Uvědomí si totiž, že dosud nebyla jejich strava dostatečně vyvážená, ať už kvůli těhotenským nevolnostem nebo naopak kvůli těhotenským chutím. Ideální je, když žena s úpravou jídelníčku začne ještě před otěhotněním, aby si vše osvojila a zautomatizovala, protože po narození děťátka na to nemusí mít dostatek energie, náladu ani čas. Jaká je tedy ideální strava kojící maminky?

Jíst více, ale méně často

Kojení je velmi energetický náročné a může to být ze začátku vyčerpávající období. Žena pociťuje velký hlad, a proto by měla jíst mnohem více, aby jí to dodalo potřebnou energii na péči o miminko. Když už totiž nemá moc času se najíst, pak je lepší jíst méně často, ale o to větší porce. Stačí klidně třikrát či čtyřikrát denně, ale vydatně. 

Říct si o pomoc neznamená selhání

Skvělé je, když si žena navaří dopředu ještě před porodem a jídlo si zamrazí. Pokud tuto možnost nemá nebo se zásoby jídla rychle ztenčí, pak je v pořádku si říct o pomoc svým blízkým. Nebojte, neznamená to selhání. Dříve se o ženu starala celá tlupa, později ostatní členové rodiny a dnes je žena na vše převážně sama (péče o dítě, o manžela/partnera, o domácnost, vaření, úklid a není v jejich silách, ač je na mateřské/rodičovské dovolené, a tudíž by měla mít na vše čas, vše obstarat). Nebojte se tedy požádat o pomoc, babičky se jistě rády zapojí do vaření a péče o miminko.

Na stravě maminky záleží

Mateřské mléko se tvoří z krve, tudíž perlivá voda ani čočka nezpůsobí miminku nadýmání. Do mléka se však dostávají ty nejlepší živiny, tudíž pokud se kojící maminka nestravuje dostatečně výživně, pak to vliv na mateřské mléko mít nebude, ale na její psychický a fyzický stav ano. Některé vitamíny jsou ale na stravě matky závislé, a tudíž by je měla doplňovat právě kvalitní stravou.

Co by měla jíst kojící žena

Hlavně kvalitní tuky na doplnění energie a živočišné produkty, které dodají potřebné vitamíny, minerály a hlavně železo, které kvůli krevní ztrátě chybí (taktéž při menstruaci by žena měla zvýšit příjem železa, tedy živočišných produktů). 

  • kvalitní tuky (máslo, sádlo, ghí, kokosový olej)
  • vývary (masové, kostní či masokostní)
  • maso a vnitřnosti (játra, ledvinky, …)
  • ryby a mořské plody
  • vajíčka z kvalitních zdrojů
  • mléčné výrobky (ideálně ovčí a kozí produkty)
  • ovoce a zelenina
  • luštěniny
  • obiloviny raději ty bezlepkové (quinoa, jáhly, amarant)

Doplňky stravy

Z doplňků stravy je vhodné suplementovat hořčík, který pomáhá maminkám zvládat únavu z nevyspání a celkového vyčerpání. Hořčík lze doplňovat formou kapslí, koupelí v epsomské soli nebo vtíráním hořčíkového oleje do kůže. 

Péče o dítě je mnohdy náročná a málokterá maminka má energii na rozdávání, tudíž ať už maminka kojí či nekojí, na její stravě vždy záleží.