Když se budoucí nebo novopečená maminka rozhodne své miminko nosit, první o čem začne přemýšlet je, zda pořídit šátek nebo nosítko. Odpověď však není tak jednoduchá, protože každé mamince sedne něco jiného. Záleží také na tom, jak často bude nosit, zda bude nosit i někdo jiný, jestli chce nosit jen kvůli venčení pejska a spousty dalších kritérií. Co je tedy lepší?

Výhody a nevýhody šátku

Když se řekne šátek, tak začnou spoustě maminkám vstávat vlasy hrůzou, protože už se děsí toho složitého úvazu, který se budou muset naučit. Není to však žádná věda a chce to trochu cviku. Ideální je, když vám úvaz někdo ukáže a poradí vám nějaké fígle.

Šátek je jednoznačně vhodnější pro novorozence a nedonošená miminka. Krásně se totiž přizpůsobí mamince i miminku. Nikde nic netlačí, netáhne a není třeba složitě nic nastavovat. Na začátku je náročnější se naučit správně vázat do šátku, ale po pár dnech už si budete jistější a půjde to hladce. Pořízení šátku je i levnější záležitostí (samozřejmě, pokud neplánujete koupi ručně tkaného šátku, který stojí i desítky tisíc), protože vám vydrží téměř na celé nosící období. Pokud nebudete mít drobnější dítko, pak se vám bude hodit později i nějaký nosnější šátek. Další výhodou šátku je možnost do něj vázat dvojčata nebo nosit starší a mladší dítě v tandemu, jedno na zádech a jedno na břiše. 

Jakmile se z vás stane ostřílená nosička, tak vás určitě bude lákat nosit na zádech a pro takovéto nošení jsou šátky jednoznačně mnohem lepší než nosítka. Lze v nich krásně miminko napolohovat tak, aby vám koukalo přes rameno a bylo spokojené s výhledem, což se v nosítku moc nedaří nastavit. 

Když pomineme počáteční nevýhodu se složitostí úvazu, pak jednou nevýhodou vázání do šátku je možnost jeho ušpinění venku a složitější navazování venku. Dítko si musíte někam odložit, šátek na sebe připravit a jelikož má několik metrů, tak si jeho konce můžete venku rychle zašpinit. Pokud se však do šátků zamilujete, tak pro vás ani tohle nebude nevýhoda a šátek budete brát jako módní doplněk, takže určitě u jednoho kousku nezůstanete. A samozřejmě ani jeden úvaz vám nebude stačit a budete se chtít naučit další. Druhou nevýhodou pak může být složitější kojení v šátku, musíte totiž vědět, kde co povolit, aby se mimčo k prsu dostalo a pohodlně se nakojilo, a pokud u toho usne, tak zase úvaz zpátky dotáhnout, což je oproti nosítku komplikovanější.

Výhody a nevýhody nosítka

Nosítko se může na první pohled zdát, že je lepší než šátek, protože do něj dáte mimčo mnohem rychleji a je to vlastně jako takový obrácený batoh. Nicméně i tak, je třeba nosítko nejprve nastavit a jelikož dítě stále roste, tak se musí často přenastavovat. Dále je to náročnější s výběrem, protože jsou různé tvrdosti bederního pásu, různé způsoby nastavení nosítka (suchý zip, patentky, šňůrky, popruhy), různé materiály, a tudíž není tak jednoduché nosítko vybrat.

Výhodou je tedy jednoznačně rychlost a manipulace, protože když mimčo vyndáte ven, tak vám nosítko stále drží kolem pasu, tudíž ho můžete kdykoliv zase rychle použít bez odkládání dítěte. Často mají maminky z tohoto důvodu na doma šátek a na ven nosítko. 

Kojit se v něm dá také jednodušeji, stačí povolit pár popruhů a přístup k prsu je prakticky okamžitý. Pokud u kojení miminko usne, jednoduše zase vše rychle dotahnete.

V případě, že chcete nebo potřebujete, aby nosil místo vás někdo jiný, pak je nosítko určitě jednodušší, protože se tatínek, babička, sestra, kdokoliv, kdo bude nosit, nemusí učit úvaz, jen si nastaví nosítko na svoji postavu

Pokud byste chtěli nosit v nosítku už od narození, pak je třeba pořídit nosítko k tomu určené, které ale vydrží jen pak měsíců a pak musíte pořídit větší velikost. Pokud chcete nosit i starší dítko, je třeba pořídit batolecím nosítko. Z tohoto důvodu jsou finanční náklady na nošení podstatně vyšší, než u šátku. Maminky proto většinou pořídit nejprve šátek a nosí první měsíce převážně doma a později pořídí nosítko a nosí i venku, protože si jsou jistější. 

Takovým kompromisem mezi šátek a nosítkem může být celovázací nosítko, které nemá žádné přezky, tudíž je méně robustní a vypadá jemněji, spíše jako šátek. Lépe se poddá miminku i nosící osobě a není tak složité na uvázání jako šátek. 

Co si tedy pořídit?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Ideální je, když máte možnost si šátek i nosítko vyzkoušet a podle toho se rozhodnout, co vám bude více vyhovovat. Ať už se rozhodnete jakkoliv, miminku se u vás na hrudi bude líbit. Jak uslyší tlukot vašeho srdce, bude klidnější a vy si budete moct kdykoliv přivonět k jeho hlavičce, což vám dodá energii a také zlepší náladu.