Odkud se k nám dostalo rebozo, co to vlastně je a proč je to skvělý pomocník pro všechny těhotné ženy a maminky po porodu?

Co je to rebozo

Rebozo pochází z Mexika, ale rozšířilo se i do Jižní Ameriky a je to tradiční část oděvu podobná šátku, kterou tamní ženy využívají po celý svůj život. Je to takový kříženec mezi šátkem a šálou, který se vyrábí ručním tkaním z bavlny, lnu nebo hedvábí. Jeho název pochází ze španělštiny a znamená zahalit se. Nejčastěji jsou reboza vyráběna v černé, modré, červené, fialové a zelené barvě. 

Mimo použití v těhotenství, při porodu a po porodu ho ženy v Mexiku využívají i jako šálu, deku, pokrývku hlavy, ochranu před slunečními paprsky či osušku. Předávají si jej při oslavách menarche (první menstruace u dívky) a provází je tak jako vzpomínka na období s miminkem. Je to část outfitu a každá mexičanka vlastní minimálně jeden kousek. V některých částech Mexika je muži dávají svým ženám místo snubního prstenu. Je to tedy velmi důležitá součást žen, se kterou se rodí a následně jsou s ní i pohřbeny. 

Na našem e-shopu naleznete rebozo šátky od výrobce Be Lenka. Tyto šátky jsou vyrobeny ze 100 % z bavlny a mají krásný neokoukaný design. 

Použití reboza u nás

  • v těhotenství si s ním ženy podvazují bříško, aby tak ulevily od bolesti zad a také dodávají teplo svým ledvinám, které se v těhotenství velmi vyčerpávají
  • v těhotenství, při porodu a po porodu se dá také použít na speciální cvičení (masáž), díky němuž se ženě uleví od bolesti hlavně v bederní oblasti (používají ho duly a porodní asistentky)
  • pomocí rebozo šátku je možné otočit miminko, pokud není v děloze ve správné poloze na porod, je však potřeba mít na to kvalifikovanou osobu, která tuto techniku umí
  • šátek se skvěle hodí na rychlejší zavinování dělohy a celkovou regeneraci po porodu 
  • vzhledem ke kratší délce šátku je možné v něm nosit dítě na zádech nebo na boku, jsou však i delší reboza, délka se pohybuje od 1,5 m do 3,5 m a od klasického šátku na nošení dětí se liší hlavně třásněmi, které jsou na obou koncích
  • rebozo skvěle poslouží i na prohřátí břicha při menstruaci, tudíž i když vám odroste dítko, můžete šátek stále využívat

V jiných koutech světa

Obdobu reboza najdeme i v jiných státech či oblastech na světě. Například v Andách je to aguayo a používá se hlavně na nošení dětí na zádech. V Africe nese název kitenge a slouží jak na nošení dětí, tak jako módní doplněk. Dupatta se nosí v mnoha regionech jižní Asie a používá se jako pokrývka hlavy a ramen.

Už máte svoje rebozo?