Jakmile žena otěhotní, přestává menstruovat. Následně pak po porodu odchází očistky a pokud žena své miminko kojí, tak menstruovat hned tak nezačne. Jsou však maminky, u kterých se menstruace dostaví o dost dříve než by čekaly anebo naopak. Jak to tedy s tou první menstruací porodu je a na co by se měla maminka připravit?

Menstruace po porodu, když žena nekojí

V případě, že maminka své miminko nekojí, pak se první menstruace po porodu dostaví většinou ihned po šestinedělí. Bývá to tedy v rozmezí 6-8 týdnů po porodu, nicméně může se stát, že to bude o pár dní dříve či později. 

Menstruace po porodu při kojení

Pokud žena kojí, pak je to s tou první menstruací trochu složitější. Některé ženy totiž stejně jako ty, které nekojí, dostanou svou první menstruace hned po šestinedělí, i přesto, že plně kojí. 

Většina žen začne menstruovat s prvním omezením kojení, tedy s prvními příkrmy. Jakmile se totiž sníží poptávka po mateřském mléce, pak to bývá signálem pro tělo, že už je čas. 

Aby to ale nebylo tak jednoznačné, pak jsou ženy, u kterých se menstruace dostaví až při větším omezení kojení (například kojí jen na usnutí a po probuzení) či dokonce až po samotném odstavu od kojení

Pokud tedy žena kojí své batole takzvaně na požádání, pak se menstruace průměrně dostaví kolem 17. měsíce věku dítěte.

V případě, že žena nezačala menstruovat ani pár týdnů po odstavení svého dítěte, pak by se měla raději poradit se svým gynekologem. 

Na co se s první menstruací po porodu připravit

Jelikož je porod a následné kojení záležitost hormonů, pak může být menstruační cyklus ženy ze začátku trochu rozhozený. Menstruace může totiž být nepravidelná, velmi silná i dlouhotrvající. To vše je v pořádku. Žena by měla tedy dbát na správnou životosprávu při kojení, aby její tělo dobře regenerovalo a dostávalo všechny potřebné živiny a vitamíny, které si zaslouží. 

Může se i stát, že žena na sobě menstruaci ani nepozná, dokud si nedojde na toaletu. Jsou i takové maminky, kterým po porodu premenstruační syndrom zmizí a nemají žádné obtíže spojené s menstruací. 

Určitě by ženě ve výbavě neměly chybět menstruační pomůcky, aby nebyla zaskočená například když chodí s miminkem na kojenecké plavání anebo když je třeba někde na návštěvě. Menstruační tampóny, vložky, menstruační kalíšek či kalhotky, cokoliv co ženě vyhovuje. 

Na co si dát pozor

Určitě bychom neměli zapomínat na to, že kojení není antikoncepce. To, že při plném kojení žena většinou nemenstruuje, však neznamená, že nemůže otěhotnět. Menstruaci totiž předchází ovulace, a tudíž pokud dojde na milovaní právě v době první ovulace, pak může dojít k otěhotnění. Žena na sobě první ovulaci po porodu většinou nepozná a ani ji nenapadne, že by mohla nyní počít další miminko. Jelikož před touto ovulací nemenstruovala, pak ani neví, že ji menstruace vynechala a až když cítí, že je něco jinak, tak ji napadne, že je možná v tom. Pokud tedy neplánujete brzo počít další miminko, raději se i při plném kojení chraňte.

Tak jak je každá maminka jedinečná, tak je i její první menstruace po porodu rozdílná.