Když už máme zmáknuté kojení a zvládáme i starost o první zoubky, přijde další úkol a tím je výběr prvních botiček. Mohlo by se to zdát jako lehký úkol. Dítě začne chodit kolem nábytku, tak změříme délku jeho chodidla a podle toho vybereme dle dostupných velikostí boty, které se nám vzhledově líbí. Tak jednoduché to ale není, takže jak to tedy s těmi botami je?

Kdy koupit první botičky?

S nákupem určitě není potřeba spěchat. Pokud dítě obchází jen nábytek a samo ještě vůbec nechodí, pak jsou botičky úplně zbytečné. Je potřeba, aby se, co nejvíce zpevnily svaly kolem kotníku a tomu právě dopomůže bosá chůze. Ideálně i bez ponožek, ať si dítko ten svět pěkně osahá. 

Pokud přeci jen potřebujete, aby mělo dítě na ven něco na nožičce, pak jsou k tomu ideální kožené capáčky. Ty nožky pěkně ochrání, ale zároveň je neomezují v pohybu. V případě, že potřebujete nějaké botičky do kočárku nebo nosítka, pak postačí látkové capáčky, které se šijí s různým zateplením a slouží jen jako další vrstva na nožičce, ne jako ochrana chodidla při chůzi. 

První opravdové boty je vhodné pořídit až když je chůze dítěte stabilní, to znamená, že dítě zvládá jít bez opory a bez pomoci rukou, kterými vyvažuje tělo.Tohle období nastane většinou 3-6 měsíců od prvních krůčků, ale je to velmi individuální.

Jaké botičky koupit?

Jak již bylo napsáno výše, tak vhodné jsou kožené capáčky, které se dají v teplejších měsících nosit po venku, případně je můžete použít třeba do herničky, na návštěvu atd. Jakmile je chůze stabilní, pak jsou nejlepší variantou barefoot, takzvané bosé boty. Jsou to boty, které jsou lehké, měkké a neomezují prsty, protože jsou dostatečně široké. Tyto boty nemají pevnou patu, podpatek ani oporu klenby či zvednuté špičky, takže svaly na nohách mohou krásně pracovat a posilovat. Dříve se doporučovalo kupovat boty s pevnou patou a podpatkem, nicméně to jde proti správnému vývoji nohy a když zkusíte dát dítěte pevnou botu a následně barefoot botu, tak uvidíte zásadní rozdíl. V “barefootkách” děti chodí jako kdyby byly naboso a nepřijde jim nic zvláštního na tom, že by měly boty na nohou. Když jim dáte pevnou botu, pak budou chodit spíše jako klauni, půjde to ztěžka, budou hodně zvedat nohy a zakopávat a to může ovlivnit způsob chůze i v budoucnu a v dospělosti.

Při výběru barefoot bot je tedy nejdůležitější velikost, aby nebyla bota moc malá a ani moc velká. Ideálně s nadměrkem okolo 1 cm do délky a 4 mm do šířky. Největší jistotu budete mít, když zajdete do kamenné prodejny, kde si může dítě botky vyzkoušet a vyškolený personál vám poradí, co bude nejvhodnější. 

U chodidel to všechno začíná

Pokud jsou správně zapojené svaly na chodidlech, pak se dobře zapojí i lýtka, stehna, břišní svaly, zádové svaly, páteř je ve správné pozici a hlava taktéž nikam neujíždí. Jestli váháte nad koupí těchto bosých bot, protože jsou drahé a vydrží jen chvíli, vzhledem k rychlému růstu dětí, tak určitě neváhejte. Dítě může nosit tričko ze sekáče a tepláky s vytahanými koleny, to mu z hlediska vývoje nevadí, ale u nohou je to pravý opak, o nohy by se mělo pečovat. Bohužel ani my dospělí si to neuvědomujeme a následné potíže s bolestí zad, zkrácenými achilovkami, bolestí hlavy atd. botám vůbec nepřisuzujeme. Při výběru tedy nekoukejte na značku a design, ale na funkčnost, dítě vám za to v budoucnu poděkuje.