Televize je bezesporu jeden z nástrojů moderní doby, který vlastní téměř každá domácnost. U někoho má dokonce televize své místečko v každém pokoji. Stále však přibývají domácnosti, kde televizi nenajdeme, zato je na denním pořádku používání notebooku, tabletů, mobilních telefonů či stolních počítačů. Ano, taková je doba, doba plná obrazovek. Mnoho z nás vyrostlo na televizi za sledování pohádek a večerníčků, na druhou stranu jsme měli i mnoho vyžití venku. Dnes je to jiné, obrazovky jsou přenosné, a tak se do nich může koukat i venku. Jak tomu předcházet? Co učit děti místo sledování obrazovek? Proč je neposazovat před televizi?

Proč televize a všechny obrazovky škodí

Miminka a batolata

U malých miminek do jednoho roku je televize opravu zbytečná. Pokud potřebujete dítě na chvíli zabavit, abyste si mohli odskočit na záchod, do sprchy či umýt nádobí. Pak bude pro vaše miminko lepší, když ho posadíte do houpátka nebo položíte na deku a vezme ho s sebou do místnosti, ať na vás vidí a pozoruje, jak to na tom světě funguje. Pro miminko to bude přínosnější a bude vás mít stále nablízku. 

Děti do dvou let by, v ideálním případě, neměly vůbec koukat na televizi, protože si neumí propojit obraz se zvukem. Zvuk jde v televizi později než obraz, což dospělý nevnímá, ale dítě ano. Navíc takto malé děti nemají kritické myšlení a nedokáží rozpoznat dobro od zla ani v pohádkách (např. Tom a Jerry nebo Máša a medvěd). Násilí tudíž berou jako něco normální, a proto pak mohou bouchat ostatní děti.

Co si budeme povídat, u batolat nám obrazovky mohou pomoci při náročnějších činnostech jako je čištění zoubků (dítě bude lépe spolupracovat), při jízdě autem (v případě, že jinak pláče), když je dítě nemocné nebo ho trápí bolest zoubků (pomůže to odvést pozornost od bolesti). Samozřejmě nenecháme dítě koukat celé dny do obrazovek. Když si však pomůžeme na pár minut a ještě k tomu jim pustíme třeba nějaké písničky, vzdělávací pohádky nebo pohádku v cizím jazyce, pak to může být i přínosné. 

Pasivní aktivita, vznik závislosti a porucha pozornosti

Problémem obrazovek je naše pasivita. Malé děti se vyvíjí každý den, stále se učí nové věci, mají chuť po nás všechno opakovat a objevovat svět, zkrátka jsou od přírody zvídavé a zrovna sledování televize nebo videa na mobilu jim tuto chuť učit se bere. Najednou totiž nemusí nic, jen sledují obrazovku. Nemusí se ani hýbat, což později vede k rozvoji obezity. Následně se to pak může rozvinout i v závislost na obrazovkách a je velmi těžké to děti odnaučit. Navíc pokud se se sledováním obrazovek začne velmi brzy a nijak se neomezuje délka používá, pak to může mít negativní dopady na vývoj mozku. Dokonce to může u dětí vést i k poruchám pozornosti

Učení se podle vzorů

Říká se, že děti do tří let do sebe všechno nasávají jako houby a je to naprostá pravda. Učí se velmi rychle, cokoliv co vidí nebo slyší si hned pamatují a v budoucnu jsou schopné to použít v momentě, kdy bychom to nejméně čekali. Problémem televize je, že děti z ní přebírají vzory. To znamená, že se učí různá gesta, slova, fráze, ale i způsoby chování podle toho, co vidí. Chybí tam však interakce s další osobou a může nastat i problém s rozvojem řeči.

Potíže s usínáním

O modrém světle se mluví čím dál častěji v souvislosti s problematickým usínáním. Světlo, které září z obrazovek totiž mozku přes oko říká, že je den, a tudíž tělo se přirozeně nepřipravuje na spánek. Může být pak velmi náročné uspat jak malé dítě, tak to školní a mnoho dospělých s tím má také potíž. 

Před spánkem by tudíž neměly děti vůbec koukat do obrazovek, případně je třeba použít filtr, který zbarví obrazovku do červena a eliminuje tak modré světlo, které je tím rušivým elementem. Existují i červené brýle proti modrému světlu, které pak mohou používat starší děti i dospělí. 

Světový den televize

21.listopadu se po celém světě slaví Světový den televize. Tento den vznikl na počest J.L. Bairda, který vynalezl přenos obrazu do obrazovek. U nás se poprvé televize spustila roku 1953. Jak se říká, tak je to dobrý sluha, ale zlý pán. Všeho moc škodí a u dětí to platí dvojnásob. My bychom vás chtěli vyzvat k tomu, abyste tento den oslavili opačně a to bez televize a ideálně bez jakékoliv obrazovky. Zkusíte to s námi?

Jak zabavit děti bez obrazovek

Společná procházka

Vyrazte ven na čerstvý vzduch a podnikněte nějaký výlet. Děti tak unavíte a ještě si u toho užijí spoustu zábavy. Nemusíte mít ani konkrétní cíl, dětem můžete dávat po cestě různé úkoly a motivovat je tak k chůzi, kterou často sabotují.

Deskové hry

Hraním deskových her si děti osvojují plánování a učí se přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí. Do hry se pak může zapojit celá rodina a užijete si spoustu srandy.

Čtení knížek

Přečtěte dětem knihu, rozvíjí jejich pozdější schopnost učit se. Vyrostou tak z nich lepší čtenáři a řečníci. S malými dětmi si můžete prohlížet obrázky v knížce, větší děti zabaví i Albi tužka s knížkami. Případně můžete společně vymýšlet nějaký příběh. Fantazii se meze nekladou. 

Společné vaření a pečení

Uvařte společně nedělní oběd nebo upečte třeba bábovku. Vaření dětem rozvíjí kreativitu, zvyšuje pozornost a soustředění a hlavně rozvíjí jemnou motoriku. Už i batolata mohou v kuchyni pomáhat, stačí k tomu učící věž, aby dosáhla na kuchyňskou linku a můžete jim dát na starost třeba míchání.

Prohlížení fotek

Pokud máte doma malé miminko a starší dítě na něj často žárlí, pak vám může pomoci vytvořit fotoalbum či fotoknihu, kde budou fotky staršího dítěte už od narození. Ukážete mu, že bylo taky takhle maličké a co všechno jste společně dělali, jak jste se o něj starali, aby vědělo, že byla dříve veškerá pozornost upřená i jemu. 

V případě, že máte jen jedno dítě nebo na sebe sourozenci nežárlí, pak prohlížením fotek vždycky zaujmete a zabavíte děti. 

Není to jen špatně

Neříkáme, že obrazovky jsou zlo a měli bychom se jich okamžitě vzdát. Žijeme v digitální době a zkrátka televize, mobilní telefony, tablety a počítače k tomu patří. Měli bychom spíše omezovat čas u obrazovek a snažit se děti zabavit hlavně pohybem či aktivitami, u kterých rozvíjí své motorické dovednosti (Jak na rozvoj hrubé motoriky, Jak na rozvoj jemné motoriky). A v případě, že obrazovku použijeme, pak vybrat videa spíše vzdělávacího charakteru.

Doporučujeme stanovit si s dětmi jasná pravidla, která pro sledování televize a ostatních obrazovek budou platná a budou se dodržovat. U dětí starších tří let pak uzavírejte společně dohody, díky tomu bude snazší se na všem domluvit. 

Hlavně si nic nevyčítejte, v každé situaci děláme to nejlepší, co můžeme, a pokud jsme na děti sami, pak pro nás může být televize po náročném dni vysvobozující. Zkuste se spíše zamyslet nad tím, jak to dělat z dlouhodobého hlediska. Stanovte si pravidla a dejte tak dětem hranice, které jsou pro vás i pro ně důležité. 

Doufáme, že si den bez televize (obrazovek) užijete a pokud se vám to nepovede zrovna 21.listopadu, zkuste to jiný den.