Důvodů, proč novorozenci pláčou, může být několik, avšak není to vždy jen bolavé bříško nebo hlad, jak si většina maminek myslí. Je důležité si uvědomit, že pláč je pro miminko jediným komunikačním prostředkem mezi vámi, a tudíž bychom ho neměli ignorovat. Proč tedy malá miminka pláčou?

Maminko, mám hlad

Jednoznačně se miminko vždy ozve, když má hlad, o tom není třeba pochybovat. Ze začátku může mít hlad častěji, než každé 3 hodiny, jak je zvykem. Záleží, jak dobře se miminko přisává na prso maminky, zda u prsa brzo neusne nebo zda ho náhodou netrápí růstový spurt, který se projevuje již kolem 3. i 6.týdne života novorozence. Řiďte se tedy svoji mateřskou intuicí a ne radami okolí, kojte ideálně na požádání.

Maminko, bolí mě bříško

Když to není hlad, pak je to většinou bolavé bříško. Říká se, že první tři měsíce trápí většinu novorozenců koliky a že na to trpí spíše chlapečci. Z vlastní zkušenosti víme, že na pohlaví nezáleží a že ani ty tři měsíce nejsou normou. Je to náročné období, kdy se snažíme miminku ulevit různými polohami např. na tygříka nebo v klubíčku, masážemi, nahříváním bříška, koupání v kyblíčku atp. Pokud není příčinou bolesti bříška nějaké vážnější onemocnění nebo alergie, pak většinou po pár měsících samo odezní.

Maminko, mám plnou plenku nebo potřebuji čůrat/kakat

Některá miminka nesnesou plnou plenku a jakmile ji mají, pak se ihned ozvou. Jsou však i taková, která odmítají vykonávat svoji potřebu právě do plenky a ozvou se, když ji potřebují sundat. V takovém případě je ideální vyzkoušet bezplenkovou komunikační metodu, díky které ušetříte peníze za plenky a je to i skvělá prevence a pomoc při bolení bříška.

Maminko, chybíš mi

Miminko bylo v bříšku zvyklé na nepřetržitý kontakt s maminkou, ve dne, v noci. V bříšku mu bylo teplo, slyšelo tlukot matčina srdce a šum jejich orgánů. Najednou je odložené v kočárku nebo v postýlce, slyší všemožné zvuky, které ho ruší a touží po kontaktu s maminkou, po její teplé náruči. Pláče, aby dalo najevo, že mu chybí a přeje si pochovat. To, že maminka reaguje na potřeby miminka neznamená, že ho rozmazlí, jen mu ukazuje, že je pro něj k dispozici, kdykoliv potřebuje, což pak ocení i v pozdějším věku. Tohle období bývá náročné, protože se většinou chtějí miminka chovat nepřetržitě, a proto je ideální pořídit šátek a miminko nosit na těle. Ono bude spokojené a maminka bude mít prázdné ruce a větší volnost. V případě, že se miminku stýská i v noci, není nic jednoduššího než společný spánek.

Maminko, je toho na mě moc

Jelikož je pro novorozené miminko na tomto světě všechno nové, může mít potíže všechny tyto nové vjemy zpracovat. Nejjednodušší pro něj je, se z toho vyplakat, aby si mohlo ulevit. Když se nad tím zamyslíme, tak i nám dospělým pomůže, když si můžeme poplakat nebo si zakřičet, protože to se pak odplaví ty emoce, co nás tíží a pak se nám zase lépe funguje. U miminek je to podobné, proto je důležité nenechat miminka plakat osamotě a být jim k dispozici, kdykoliv potřebují, protože jen v naší náruči se cítí bezpečně a dokáží vyventilovat, co je trápí. Tento pláč se často zaměňuje s pláčem, kdy miminko bolí bříško. Ono to spolu trochu souvisí, protože když miminko hodně pláče, tak při tom polyká vzduch, který pak potřebuje zase odejít z těla ven a vznikají tak námi “neoblíbené prdíky”. 

Pokud tedy miminko pláče každý večer ve stejnou dobu, pak je to pláč, při kterém zpracovává vše, co za den zažilo a my bychom mu to měly umožnit. Dudlík může být řešením, že miminko přestane plakat, ale neodplaví se všechny ty nové vjemy a pokud se to bude takto dít každý den, pak se to může projevit v pozdějším věku větší agresivitou, kousáním, potřebou uklidnit se materiálně atd.

Začátky jsou vždy náročné

Co si budeme nalhávat, snad každá maminka si v šestinedělí položila otázku, zda někde neudělala chybu. Je to přirozené, máme strach, jsme unavené, nemáme zkušenosti. Ať je to jakkoliv, tak děláme pro své děťátko to nejlepší, co umíme a i když nám to někdy nejde, tak to neznamená, že jsme selhaly nebo nás naše miminko nebude mít rádo. Ono nás nadevše a bezpodmínečně miluje. Jsme pro něj celý svět. Proto se nebojme chovat a mazlit svá miminka, kdykoliv je to třeba, oni nám to později zase vrátí. A až se přestanou chtít chovat, tak na tohle období budeme rády vzpomínat.