Čištění dětských zoubků je jistě téma v každé domácnosti. Dostupné informace a názory se velmi různí a ani samotní zubaři nejsou jednotní v tom, co doporučují. Naštěstí je mezi námi spousta osvícených zubařů, kteří vědí, že co se učí na škole, nejde vždy aplikovat do praxe, a tak čerpají z vlastních zkušeností a informace předávají dál mezi maminky. V tomto článku se dozvíte kdy a čím čistit zoubky, jak často, finty když dítě nespolupracuje, jak je to s tím sladkým a také nějaké mýty na závěr. 

Kdy začít čistit zuby

Ideální je začít čistit zoubky ještě než se vyklubou, aby si děťátko zvyklo na kartáček a na to, že se do pusinky něco strká. První zuby nejčastěji rostou kolem 6.měsíce, někomu dříve a někomu později. Když však začnou růst, pak to bolí, děti slintají, strkají si vše do pusy včetně prstů, mnohdy mají vyšší teplotu či průjem a jsou v celkové nepohodě, tudíž ani nechtějí často otevřít pusinku. Je tedy vhodné začít ještě před prořezáním, aby to pak pro dítě nebyl šok s kartáčkem. Pokud už se děťátku zuby prořezávají a vy jste ještě nezačali čistit, pak je nejvyšší čas. 

Čím čistit zuby

Zubní pasta

Zubní pasta není na čištění zubů potřeba ani u dospělých, protože sama o sobě nečistí, to dělá kartáček, kterým manuálně odstraňujeme ze zubů zubní plak. U dětí nám však může dětská zubní pasta pomoct, aby spolupracovalo. Stačí tedy velmi malé množství pasty, protože dítě jí nejspíš stejně sní, případně můžete vyzkoušet i zubní pastu v tabletách

Kartáček

Nejvhodnější kartáček je takový, který je velmi měkký, má husté štětiny a malou hlavici. Při čištění na kartáček netlačíme a čistíme zuby, co nejvíce u dásní, protože tam se hromadí zubní plak, který je zodpovědný za zubní kazy. Skvělé dětské kartáčky jsou ty vyrobené z bambusu, protože kromě toho, že dítko nežužlá plast, jsou i 100% rozložitelné, takže šetrné k přírodě.  

Mezizubní kartáček

Jakmile se začnou zuby dotýkat, většinou se to děje až při prořezání stoliček, pak je třeba začít používat i mezizubní kartáček. Ostatní zoubky mají mezi sebou většinou mezery, takže ty stačí vyčistit klasickým kartáčkem. U stoliček pak nezapomenout čistit i ty kousací plošky, které jsou shora zubu, tedy nečistit zub jen z boku. Mezi 5 a 6 rokem pak roste první stálá stolička, takže pozor na čištění, protože tento zub už se nahrazovat nebude a byla by škoda do něj brzo vrtat.

Jak často čistit zuby

Spousta z nás má zažito, že je třeba čistit zuby dvakrát denně, tedy ráno a večer. Pokud ale čistíme zuby kvalitně, pak postačí i jednou denně. Zubní plak se totiž tvoří v průběhu 24-48 hodin, a tudíž jednou denně ho stačí odstranit kartáčkem. Je tedy lepší čistit jednou denně pořádně, než dvakrát denně, ale nekvalitně.

První návštěva zubaře

Většina zubařů vás objedná až po první roce na kontrolu. Je to napsané i v zubním průkazu a i pediatři tuto dobu doporučují. Bohužel to může být pro spoustu dětí už pozdě. Ideální čas na první návštěvu je s prvním zoubkem. Je to hlavně z toho důvodu, abychom dítě zvykali na prostředí ordinace a na pana zubaře či paní zubařku. Aby se dítě nebálo otevřít pusinku. Tato návštěva je tedy pro dítě spíš seznamovací. Pokud máte ve svém okolí zubaře, který je stejného názoru, pak neváhejte a zajděte k němu.

Sladké jídlo a pití

Jednoznačně doporučujeme dětem nedávat žádné sladkosti ani sladké nápoje. K životu je nepotřebují, stejně jako my dospělí. Děti navíc bohužel nedomyslí důsledek dlouhodobého jezení sladkého (zkažené zuby, obezita), a proto je na nás rodičích, abychom je v tomto usměrňovali. Sladké navíc urychluje nárůst zubního plaku a pokud se zuby nevyčistí opravdu dobře, pak se velmi rychle zkazí. Víme, že tohle je velmi náročné, nicméně když to dítěti vysvětlíte, pak v pohodě přežijete narozeninové oslavy, návštěvy zábavních parků apod. Nabídnout můžete sladké ovoce a zeleninu, ty obsahují také spoustu cukrů, nicméně ten se uvolňuje postupně a je pro tělo mnohem lepší. 

Finty pro nespolupracující děti

Mnoho rodičů doslova bojuje se svými dětmi, protože při čistění vůbec nespolupracují anebo prostě nechtějí ani otevřít pusu. V různých diskuzích na internetu maminky píší, že děti prostě zakleknout a čistí i přesto, že dítě pláče. Jde to i jinak, sepsali jsme vám pár tipů. 

Mimo koupelnu

Zkuste tedy zoubky čistit mimo koupelnu, uvidíte, že třeba v obýváku u pohádky budete čistit delší dobu, protože pozornost se bude ubírat k televizi. Navíc nepotřebujete čistit s pastou, takže můžete čistit v jakékoliv místnosti. 

Vhodný čas

Zamyslete se nad časem, kdy jdete čistit zuby, jestli to náhodou není už v tom večerním shonu, kdy chcete rychle vyčistit, vykoupat a uspat. Dítě z vás cítí určitou nepohodu a nespolupracuje. Zkuste tedy začít čistit trochu dříve, aby to bylo více v klidu.

Sranda

Udělejte si z čištění zubů srandu. Ukažte dětem, že to není jen otravná činnost, která se musí dělat, aby se zuby nekazily. Můžete si čistit zuby navzájem. Vy dítěti, dítě vám, případně i maminka s tatínkem, tatínek s dítětem atd. Jelikož se děti učí nápodobou, pak pro ně může být matoucí, že vy jim chcete čistit zuby, ale vy si je čistíte sami. Když tedy ukážete, že si s tatínkem čistíte zuby navzájem, bude to i pro dítě skvělý příklad. Můžete si u toho zpívat písničky nebo říkanky. Fantazii se meze nekladou. 

Více kartáčků

Dejte dítěte kartáček, který se mu líbí a nechte ho si vyčistit zoubky samotné. Následně pak kvalitním kartáčkem zoubky dočištěte. Zubaři mají nejradši klasické kartáčky, protože jsou podle nich dostačující. Nicméně pokud dítě zlákáte na sonický kartáček, který třeba ještě svítí, pak ho klidně pořiďte. Cokoliv, co dítě zaujme a bude díky tomu lépe spolupracovat, se počítá.

Čelovka a čistit vleže

Abyste do dětské pusinky viděli co nejlépe, čistěte zuby vleže tak, aby mělo dítě hlavu ve vašem klíně a použijte na čištění čelovku. Pro děti to bude zábavné zpestření.

Celková pohoda a vysvětlení

Pokud s dítětem bojujete už nějakou dobu, pak pro vás může být ze začátku obtížné navázat pohodovou spolupráci při čištění. V tomto případě je třeba dítě za začátku trochu víc přidržet a v klidu na něj mluvit a vysvětlovat, že se vám to takto také nelíbí, ale že je potřeba zoubky vyčistit, protože by se na nich jinak udělaly kazy a zoubky by hodně bolely. Nejspíše to bude trvat pár dní, než začne dítě spolupracovat, aniž by se vzpíralo. Důležité je, aby z vás cítilo pohodu a klid, aby vědělo, že je to důležité a že mu nechcete ublížit (pozor na tlačení na kartáček u čištění). 

Obrázky zkažených zoubků a seriál

U větších dětí, které už více chápou, může pomoct ukázat obrázky zkažených zoubků, které jsou ošklivé a černé. Můžete se společně podívat i na seriál Byl jednou jeden život, konkrétně na díl Ústa a zuby, kde je krásně popsáno, jak to v té pusince funguje a proč je fajn si pořádně a pravidelně čistit zuby.

Kapesné

V případě, že už máte větší dítě, které dostává kapesné, pak mu můžete ukázat ceník zubařských ošetření a říct mu, že si bude od teď opravy zoubků platit ze svého kapesného. Tohle zaručeně funguje, protože zuby nejsou vůbec levnou záležitostí a které dítě by si nechalo sáhnout na své kapesné.

Obarvovací tablety

U větších dětí, které si čistí zuby sami, ale nejsou v tom nijak dokonalé, můžeme vyzkoušet obarvovací tablety. Děti tak uvidí, kde mají nedostatky a vy je díky tomu přesvědčíte, že je třeba čistit lépe. Můžete zkusit tablety i pro sebe s partnerem a uvidíte, jak na tom jste s čištěním celá rodina. 

Mýty o čištění zoubků

Neolizovat lžičku ani dudlík

Jelikož na dítě často mluvíme z blízké vzdálenosti a také mu dáváme pusinky, pak jsme si již naše bakterie, které máme v puse, několikrát vyměnili. Není tedy třeba se bát, že bychom tím přenesli na dítě kaz, protože kaz se tvoří na základě zubního plaku a ten každý den odstraňujeme. Při vzájemném čištění pak není ani problém si čistit zuby navzájem svými kartáčky. Ono by to ani moc dobře jinak nešlo, protože dítě bude vždycky chtít ten váš kartáček a strčí si ho do pusy ještě dřív, než se nadechnete. 

Často měnit kartáček

Hodně se říká, že kartáček bychom měli měnit každé tři měsíce a po každé nemoci. Je to však jen marketingový trik firem prodávajících kartáčky. Bakterie, které zůstanou na kartáčku, potřebují k přežití vlhko, a tudíž do dalšího čištění nepřežijí. Kartáček stačí vyměnit, když se nám přestane líbit anebo když se nám na něm rozjedou štětiny kvůli přílišnému tlačení. Mezizubní kartáček pak měníme jednou za týden.

Čistit zuby po každém nočním kojení

Tohle je jistě strašák všech kojících maminek. Hodně pediatrů v poradnách radí, čistit zuby po každém kojení v noci. Případně alespoň otřít zoubky kapesníkem. No jo, jenže, co když kojíte 10x za noc. To by z vás byla za chvíli chodící zombie. Jak už bylo popsáno výše, pak příčinou zubního kazu je nevyčištěný zubní plak, a pokud čistíte zuby pořádně jednou denně, pak není noční kojení vůbec problém. Tento mýtus se bohužel stále učí na fakultách a předává se tak dál mezi maminky. 

Na dětských zubech nezáleží

Někdo zastává názoru, že dětské zoubky nejsou důležité, protože stejně vypadnou a nahradí je zuby stálé. Není to ale pravda. I o dětské zuby je třeba pečovat, protože vrtání mléčných zubů je pro děti i jejich rodiče často traumatizující zážitek. Často je i problém najít zubaře, který to umí s dětmi, tudíž jeho návštěva pak může být i stresující úplně pro všechny. 

Hlavu vzhůru, zítra je nový den

Jestli jste dočetli až sem, pak máte možná ze všech informací hlavu doslova v pejru. Ano, je to hodně informací a je fajn začít s čištění zoubků včas. Nikdy ale není nic ztraceno, každý den se dá udělat změna k lepšímu. Zubní kaz se tvoří v průběhu měsíců a roků, nicméně to neznamená, že když se první zuby nebudou čistit delší dobu, pak se nic nestane. Může se totiž objevit zánět dásní, který je otázkou spíše dnů a pro děti bude velmi nepříjemný. 

Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jak u vás čištění zubů probíhá a třeba už zítra můžete udělat změnu k lepšímu. Držíme palce, ať je pro vás čištění spíše zábavou, než otravnou povinností.