Nošení na boku v šátku je ve spoustě rozvojových zemích běžné. U nás je populární spíše to klasické nošení na břiše, případně pak u větších dětí na zádech. Pojďme se tedy podívat, co je to ten Ring Sling šátek, kdy je vhodné ho použít a jak vlastně funguje.

Co je to Ring Sling (RS) šátek

Je to šátek na nošení dětí, který je oproti klasickému šátku kratší a má na jedné straně všité kroužky, pomocí kterých se šátek dotahuje. Jelikož se nosí dítě na boku, pak je celá jeho váha na jednom rameni nosící osoby, a proto se doporučuje strany střídat. Některé šátky však mají pěkný vzor, který není vhodný nosit na obou ramenou, protože na druhém rameni by byl vzor vzhůru nohama. Na nošení to samozřejmě vliv nemá, nicméně to asi nebude vypadat úplně nejlépe, tak na to myslete při výběru šátku. U nás v nabídce máme Ring Sling šátky od Be Lenka, u kterých na vzor myslet nemusíte. 

Proč nosit na boku

Protože je to přirozené pro každého z nás. Každý rodič, troufáme si říct, že bez výjimky, když vezme své dítě do náruče, tak si ho dá automaticky na bok a podpírá mu zadeček rukou. Díky Ring Sling šátku bude dítě ve stejné poloze a vy při tom budete mít volné ruce a budete ho takto moct nosit delší dobu, aniž by vás ruce bolely. Je to vlastně nejstarší a nejčastější způsob nošení dětí.

Kdy je vhodné použít Ring Sling šátek

Na delší nošení to nemusí být tolik pohodlné, nicméně na poponesení třeba z auta nebo na uspání je to ideální. Ring Sling se hodí vždy, když nemáte moc času na vázání klasického úvazu a potřebujete rychle dítě přemístit. 

V šátku lze nosit děti již od narození. Maličká miminka však nenosíme na boku, ale vážeme si je blíže k břichu. Tedy mezi bokem a středem těla. Úplně na bok se pak doporučuje vázat děti, které už samostatně sedí. 

Šátek se hodí na poponášení, zvláště u chodících dětí je to skvělý pomocník, když už je bolí nožičky. Oproti klasickému šátku nebo nosítku dítě vidí dopředu i dozadu a bez problému se otočí, kam potřebuje. 

Výhodou Ring sling šátku je i možnost kojení přímo v šátku, které je velmi snadné, protože stačí jen lehce povolit šátek a dítě má krásný přístup k prsu. Po dokojení pak jen šátek zase utáhnete a je to rychlovka. 

V šátku je možné nosit i na zádech, jen je třeba natrénovat techniku vázání. 

Jak se váže Ring Sling šátek

Vázání se může na první pohled zdát jako velká pohoda, nicméně zdání klame. Stejně tak jako u šátku bez kroužků, je třeba trénink. Ring Sling šátek má jistě výhodu v tom, že si ho připravíte na rameno, dítě do něj vložíte a pak už jen šátek dotáhnete přes kroužky. Žádné složité úvazy, nicméně i tak to nemusí být pro každého úplně jednoduché. 

Připravte si šátek tak, že si položíte kroužky na rameno a šátek bude směřovat za vaše záda. Následně provlečte šátek do kroužků, takže si chytnete druhý cíp šátku (ten bez kroužků), vedete ho za vaším tělem a provlečete ho oběma kroužky zároveň. Na boku se vám tak vytvoří nosící kapsa. Tu je třeba připravit tak akorát velkou, aby se do ní dítě pohodlně vešlo a nemuseli jste dotahovat moc. Tohle je potřeba natrénovat. Pak už jen provléknete volný cíp šátku mezi kroužky a utáhnete. Šátek máte takto připravený a kdykoliv je třeba, tak do něj dítě jen usadíte a dotáhnete.

Určitě mrkněte na nějaká videa na YouTube, případně můžete vyhledat někoho zkušeného z vašeho okolí, kdo vám s vázáním pomůže. 

Ring Sling do vody

Existuje i šátek, který je vhodný do vody, takzvaný Water Sling. Hodí se při koupání v bazénu či sprchování s miminkem. Díky speciální tkanině je tento šátek s kroužky velmi lehký a rychle schne. Je to tak skvělý pomocník na dovolenou, ale i na místní koupaliště. 

Doufáme, že jsme vás obohatili o pár nových informací a věříme, že nošení na boku bude v budoucnu čím dál více oblíbené, tak jako nošení na břiše.