Výhody a nevýhody společného spaní

Společné spaní s dětmi je velké téma. Jsou rodiče, kteří ho preferují a rodiče, kteří si to za žádnou cenu neumí představit, protože miminko má správně spát ve své postýlce, někdy i ve svém pokoji. Ani jedno není špatně, vždy jde o nastavení rodičů, co je jim bližší a také, jak to vyhovuje samotnému miminku.

Když se podíváme do zemí Jižní Ameriky, Afriky a Asie, tak tam je společné spaní normou, stejně tak jako nošení dětí v šátku. Pro tyto kultury je to přirozené a naopak jim může náš způsob separování dětí do postýlek a kočárků přijít nesmyslný. 

I u nás dříve spali rodiče s dětmi v jedné posteli, jenže když v 50.letech 20.století vyšla příručka od lékařky, která popisovala nejnovější poznatky z oblasti výchovy dětí, většina novopečených maminek ji následovala, protože ctila autoritu a chtěla přece vychovat své dítě podle nejmodernějších trendů. Bohužel nebyl internet, aby bylo možné vyhledat různé zdroje a posoudit, co je pro miminko lepší.

Díky informacím, které máme dnes, už se můžeme svobodně rozhodnout, jakým výchovným směrem se budeme ubírat a zda se pro společné spaní rozhodneme, ať už z důvodu, že to tak cítíme anebo se díky němu lépe vyspíme.

Ze začátku mají rodiče strach ze zalehnutí miminka, což je pochopitelné. Když si však uvědomíme, že spousta lidí má na noc v posteli kočky a psy a také je nezalehne, tak proč by zalehli zrovna miminko, které se dokáže velmi hlasitě ozvat. 

Výhody společného spaní 

Jednoznačnou výhodou číslo jedna je snadnější noční kojení (tzv. kojospaní), díky kterému se ani maminka ani miminko úplně neprobudí a mohou velmi rychle navázat na předchozí spánek. Pomáhá i v případě, že má žena na začátku potíže s kojením. Kontakt s miminkem podporuje tvorbu mateřského mléka a v noci se ho navíc tvoří nejvíce, tudíž společné spaní je k podpoře laktace ideální.

S tím souvisí i lepší a kvalitnější spánek, díky kterému jsou rodiče méně unavení a také miminko méně v noci pláče, protože jsou mnohem rychleji naplněné jeho potřeby.

Díky blízkosti maminky a miminka se miminko krásně naladí na dech maminky a nezapomíná tak pravidelně dýchat, což má pozitivní vliv na SIDS. Není tedy potřeba žádný monitor dechu, který stojí nemalé peníze a ne vždy houká oprávněně. 

Mnoho rodičů si myslí, že když se jim miminko často v noci budí, tak má určitě hlad. Jenže tomu tak nemusí vždy být. Miminka se často potřebují ubezpečit, že je maminka na blízku, a proto se vzbudí. Někdy je vzbudí jejich vlastní pohyb a potřebují pomoct s usnutím. Často se budí, když se přes den učí nové pohybové dovedností jako jsou přetáčení na bříško, pérování na kolenou, lezení, stoj či chůze. Díky blízkosti s maminkou se miminko rychle uklidní a opět usne.

Děti, které spí od malička se svými rodiči jsou, dle maminkových diskuzí, dříve samostatnější, protože si naplní potřebu kontaktu a později už ji tolik nevyžadují.

Nevýhody společného spaní

Některá miminka potřebují svůj vlastní prostor a v průběhu noci se může stát, že se s rodiči navzájem budí, a tudíž se nevyspí nikdo. Je třeba vyzkoušet, zda se bude dítě budit takto i v postýlce anebo i když spí s rodiči a podle toho se rozhodnout, zda je společné spaní to pravé ořechové.

Roztahování se v posteli může být náročné pro obě strany. Někdy se miminka roztahují tak moc, že tím rodiče dokonce probudí, případně cestují po posteli a je třeba pro jejich bezpečí pořídit zábrany na postel, aby se předešlo nočnímu pádu.

Společné spaní nemusí vyhovovat tatínkům, kteří se potřebují vypsat na druhý den do práce a často tak spí raději v jiné místnosti. 

V případě, že je jeden z rodičů pod vlivem alkoholu (spíše to bude tatínek, který si občas zajde s kamarády na pivo), pak se společné spaní nedoporučuje, protože takový spánek je úplně jiný než obvykle a může být problém, aby se rodič probudit, když ho dítě v noci potřebuje.

Hlavně, aby byli všichni spokojení

Pokud vám myšlenka společného spaní není cizí, pak není nic jednoduššího než ho vyzkoušet. Pokud vám i vašemu miminku vyhovuje oddělené spaní, pak je to také v pořádku a není co řešit. Spánek dětí se v průběhu prvních pár let stále mění, takže to, že se na společné spaní s malým miminkem nyní necítíte, nemusí znamenat, že za pár měsíců nebudete spokojeně podřimovat vedle sebe. Také se může stát, že s dalším sourozencem to budete mít úplně jinak. Každá máma dělá to nejlepší, co umí, a proto držme při sobě a respektujme se, i když to máme se spánkem miminka každá jinak.