Některé děti jsou již po narození hodně vlasaté, jiným začnou růst vlásky až po prvních narozeninách či později. Je to velmi individuální a oboje je v pořádku. Co tedy dělat, když už jsou vlásky hodně dlouhé a dítěti spíše překáží?

Kdy poprvé ostříhat vlásky

Dle pověr by se vlásky dětem neměly do jednoho roku stříhat, protože by jim to údajně zkrátilo život, nicméně tahle pověra už je dávno překonaná a dnes se řeší hlavně pohodlí dítěte. Pokud už vlasy lezou do očí, tak se dá použít gumičku či sponku a bujnou kštici tak zkrotit. Případně je můžete ostříhat doma či zajít do kadeřnictví. Na tom, kdy se rozhodnete pro první stříhání tedy vůbec nezáleží. Je to čistě na vašem rozhodnutí.

Jak na první stříhání doma

Pokud se rozhodnete své dítko ostříhat sami doma, pak bude fajn, když vám u toho bude někdo asistovat a dítě zabavovat. Stejně tak jako stříhání nehtíků nebo čištění zoubků, může být stříhání pro spoustu dětí velmi nezábavná aktivita, kterou vám budou chtít za každou cenu překazit. Na pomoc si tedy můžete vzít tatínka či babičku, kteří budou dítě zabavovat, zatímco vy budete rychle stříhat. Jestliže tuto možnost nemáte, pak může fungovat i televize s pohádkou nebo nějaká “nehračka”, kterou může dítě objevovat. Pomoc může i zrcadlo, do kterého se bude mrňous koukat a sledovat, co mu na té hlavě děláte. 

Hodit se vám bude určitě jídelní židlička, z které vám dítě jen tak rychle nezmizí. A když dítěti před stříháním namočíte vlásky, pak to půjde určitě rychleji, nicméně není to podmínkou a i suché vlasy zvládnete ostříhat. Můžete vyzkoušet i rozprašovač s vodou, který dáte dítěti do ruky, ať si vlasy namočí samo. Bude tak mít pocit, že se do aktivity zapojuje a třeba i déle u stříhání vydrží.

Připravte si určitě ostré nůžky, ať vlasy nestříháte půl dne. Hřebenem vlasy učešte a pusťte se do práce. Mezi nůžkami a hlavou dítěte vždy mějte svoji dlaň, abyste nedejbože dítě nepíchli. Víme, jak jsou děti rychlé a u ostrých předmětů musíme být ostražití o to víc.

Návštěva kadeřnictví

Pakliže je vaše dítě spíše pohodář a je hodně socializované, můžete ho vzít do kadeřnictví. Ideálně však někam, kde se specializují na stříhání dětí. Ne každá kadeřnice má totiž s dětmi trpělivost a mohla by to být ve finále spíše nepříjemná návštěva s nehezkým výsledkem.

Pomoct by mohla i předchozí návštěva kadeřnictví, kdy vás bude dítě jen sledovat, jak vám kadeřnice stříhá vlasy a při další návštěvě už se můžete nechat ostříhat společně. Nejdříve maminka nebo tatínek a pak vaše dítko. Pokud máte doma i staršího sourozence, pak bude stříhání možná jednodušší, protože to to mladší uvidí u staršího a bude to chtít taky vyzkoušet.

Je to o zvyku

Před první návštěvou kadeřnice si můžete doma zahrát na kadeřnictví a zvykat tak dítě na mokré vlásky, zvuk fénu či strojku. Pro některé děti to může být velmi děsivé a bude dobré, když si na tyto zvuky zvyknou už doma, kde se cítí pohodlně. Jsou však i takové děti, které prostě stříhání a zvuk fénu nesnesou a pláčou, i když už by mohly být zvyklé. Stejné to u nich může být i s jízdou v kočárku či v autosedačce. Proto dítě nijak netrapte a snažte se stříhat vždy jen, když už je to nutné.

Ať se rozhodnete pro stříhání doma či v kadeřnictví, je to jen na vás. Když to zvládnete doma, pak ušetříte peníze, které se budou jistě hodit. V kadeřnictví to zase může být zajímavá změna pro dítě a fajn zážitek. Určitě dítě nestříhejte když je nemocné nebo unavené, protože to jistě spolupracovat nebude.

Držíme palce s prvním stříháním a ať je výsledek co nejlepší.