Léto s malým miminkem může potrápit nejedny rodiče. Když jsou totiž tropické teploty, je pak náročnější pobyt venku, ale i doma. Na co si tedy dát pozor a jak miminko chránit?

Nechodit ven přes poledne

Jelikož slunce je nejsilnější zhruba mezi 11h a 15h, je lepší když se v tomto čase budete raději zdržovat doma. Někdy to samozřejmě nejde, protože máte naplánovaný nějaký výlet, jste na dovolené, musíte obstarat starší dítě atd. V těchto případech se snažte dodržovat následující rady.

Co nejvíce ve stínu

Pokud to prostředí dovolí, pak buďte co nejvíce ve stínu, ať je miminko chráněno od slunečních paprsků a není mu takové teplo. Ve stínu to prospěje všem dětem bez rozdílu věku a také dospělým, protože co si budeme povídat, sluníčko je sice skvělý nabíječ energie, ale také výborný vybíječ energie, když je ho příliš. Ať už jako úpal, úžeh či spálená kůže.

Žádný opalovací krém

U dětí do jednoho roku bychom vůbec neměli používat opalovací krém. Měli bychom je spíše zakrývat před slunečními paprsky. Pokud tedy nemůžete trávit čas ve stínu, pak miminku oblečte lehčí bavlněné oblečení, klidně dlouhý rukáv a tepláčky, ať je co nejvíce zakryté. Pokud letíte s miminkem k moři, pak se vyplatí investovat do oblečení s UV a do plážového stanu, který miminku bude krásně stínit.

Nezakrývat kočárek

Vypadá to jako super a funkční nápad, ale opak je pravdou. Pokud zakryjete celou korbičku plenkou nebo šátkem, pak se v kočárku začne kumulovat teplo a miminko v něm uvaříte dříve, než kdyby na něj svítilo sluníčko. Takhle, prosím, ne. Raději volte sluneční clonu, kterou připevníte ke stříšce a k madlu, takže bude do korbičky proudit vzduch. Nebo sáhněte po slunečníku na kočárek. 

Jak je to s šátkem a nosítkem

Pokud víte, že budete nosit delší dobu, pak je fajn mít s sebou i náhradní oblečení pro vás pro oba. Ať chcete nebo nechcete, oba se při nošení zpotíte. Zároveň myslete na to, že je třeba, aby mělo miminko zakryté nožičky, ručičky a hlavičku, aby se nespálilo. Dají se koupit takové UV návleky na nožičky, případně volte lehčí bavlněné oblečení.

Doplňujte tekutiny

Je jedno, zda kojíte nebo dáváte umělé mléko. V teplejších dnech doplňujte tekutiny častěji, jak sobě, tak miminku. Je možné, že se bude miminko v teple častěji budit anebo mu naopak nepůjde moct usnout. Nabízejte mléko, co nejvíce to jde, ať máte jistotu, že toho miminko vypije dostatek. 

Teplo i doma

Pokud máte velké teplo i v bytě či domě, pak můžete nechávat miminko jen v plence, případně na nějaké nepromokavé podložce i bez plenky. Nenechávejte ho nikde v průvanu a na spinkání ho můžete přikrýt látkovou plenkou nebo slabší dekou, přeci jen ve spánku klesá teplota těla a i přes teplo venku by mohla být miminku zima. 

Nebude to trvat věčně

Minimálně celý první rok s miminkem budete přemýšlet, jak ho oblékat, jak uspávat, jak na první příkrmy, jak čistit zoubky a spoustu dalších starostí. Letní horké dny naštěstí netrvají věčně, a tak stejně jako s ostatními starosti je to jen období, které jistě zvládnete. A když už uděláte nějakou tu chybičku, tak nebojte, miminko si to pamatovat nebude.