Vážení zákazníci, vzhledem k předvánoční sezóně může docházet ke zpoždění v expedici i doručení Vašich objednávek.

Prosíme o trpělivost a děkujeme za pochopení. Tým Monkey Mum.

Pro někoho jednoduchý úkol, pro druhého celkem oříšek. Výběr jména může být pro spoustu nastávajících rodičů velmi obtížné, protože mají spoustu kritérií a na stejném jméně se ne a ne domluvit. Nejlepší je na to jít vylučovací metodou, a proto jsme vám sepsali, co vše při výběru jména zohlednit, aby to pro vás bylo jednodušší.

Jméno po rodiči či někom z rodiny

Dříve to bylo běžné a některé rodiny tuto tradici drží i nyní. Pokud chcete své dítě pojmenovat po vás nebo babičce či dědečkovi, pak je to velmi jednoduché. Pokud však tuto tradici nechcete držet, pak tato jména jednoduše vyloučíte a výběr se vám hned zúží.

Podle data svátku

Někdy jsou ve výběru jména, která jsou blízko očekávanému termínu narození miminka, případně blízko Vánoc. Někomu to nevadí a někdo by naopak raději slavil s odstupem pár měsíců. Pokud tedy nechcete mít den narození a svátek blízko sebe, pak tato jména vylučte. 

Jména dětí sourozenců či kamarádů

Často, když se řekne nějaké jméno, tak se nám k němu vybaví nějaký kamarád, spolužák, dítě od kamarádky, kluk, s kterým jste randila atd. Většinou tato jména také vylučujete, protože je máte zkrátka spojené s někým jiným a raději vyberete jiná. 

Více způsobů oslovení

Dalším kritériem při výběru jména je více způsobů oslovení. To znamená, že například u jména Martin, můžete používat i Martínek nebo třeba Marťas. Na druhou stranu u jména Eliška žádné možnosti nejsou. Někdo má zkrátka raději jména, u kterých jsou i zdrobněliny, někomu na tom nezáleží.

Tradiční česká jména vs moderní či zahraniční

Rodiče mají v tomto většinou jasno. Buď chtějí nějaké tradiční české jméno jako například František, Josef, Antonín či Marie, Eva, Kateřina. Anebo naopak chtějí spíše moderní či dokonce zahraniční jméno jako například Ella, Mia, Timea či Nikolas, Egon, Benjamín. Pokud vám na tom nezáleží, pak zkuste výběr zúžit dle dalších kritérií. 

Jak k sobě pasuje jméno a příjmení

K dlouhému příjmení se spíše hodí kratší křestní jméno a naopak. Samozřejmě pokud se vám líbí dlouhé/krátké jméno a zároveň máte dlouhé/krátké příjmení, pak to neznamená, že se tak vaše dítě jmenovat nemůže. Také pokud příjmení obsahuje písmena “r” nebo “ř” je vhodnější vybrat jméno bez těchto písmen kvůli lepší výslovnosti. Je to tedy k zamyšlení a dalšímu zúžení výběru. 

Význam jména

Pro někoho může být význam jména důležitý, a tak zkuste pátrat po významu jmen, která se vám líbí. Například Ondřej je mužný, statný, odvážný. Zatímco František je prý svobodný muž. Určitě přijdete na spoustu zajímavých významů a zemí, odkud jména pocházejí. 

Jaké jméno tedy vybrat?

Přesný návod pro vás bohužel nemáme, nicméně věříme, že vám pomohou kritéria, která jsme popsali v tomto článku. Pokud plánujete více dětí, můžete se s partnerem domluvit na tom, že pro každé dítě vybere jméno jeden z vás, ať se kvůli tomu nemusíte dohadovat. Pokud se ani do porodu neshodnete, pak můžete miminku vybrat jméno po narození, až podle toho jak bude miminko vypadat a co na něj bude lépe sedět. 

Vybírejte s láskou a moc se u toho nestresujte, však ono to nějak dopadne.