Mnozí z nás vnímají svátky velikonoční jako dny volna, kdy nemusí jít do práce. Barví se vajíčka, pletou se pomlázky, chodí se koledovat, ale proč tento svátek vznikl, mnohdy nevíme. Jak je to tedy s těmi Velikonocemi a jak si je užít s dětmi?

Co jsou to Velikonoce a kdy se slaví

Velikonoce jsou pro křesťany největším svátkem v roce, připomínkou znovuzrození Ježíše Krista. Ateisté pak tímto svátkem vítají jaro. Je to jeden z mála svátků, který nemá pevné datum a tudíž se každý rok slaví v jiné dny. Velikonoční neděle je tedy první neděle po prvním jarním úplňku a následující den je pak Velikonoční pondělí, kdy se podle zvyků chodí koledovat. Název je odvozen od spojení “veliké noci”, kdy byl Ježíš vzkříšen.

Velikonoční tradice

Ve světě

V různých zemích světa se tento svátek slaví trochu jinak. Například v USA se hledají vajíčka, v Mexiku je tradiční karnevalový průvod, v Norsku se čtou detektivky, ve Francii se vaří jehněčí maso, v Řecku se barví vajíčka jen na červeno, ve Finsku děti koledují v převlecích čarodějnic a tak dále.

U nás

U nás jsou největším symbolem Velikonoc bezesporu vajíčka a pomlázka, bez nich by to nešlo. Vajíčka se různými způsoby barví a zdobí. Koledníci je dostávají za odměnu. Pomlázka se tradičně plete z vrbového proutí, které na jaře začne růst a dle tradice budou ženy, které dostanou “našleháno” mladé a zdravé po celý další rok. Na pomlázku pak koledníci dostávají za koledování barevné stužky.

Jak zabavit děti o velikonočních svátcích?

Oblékání podle barev

Týden před svátky jsou všechny dny v týdnu pojmenované podle nějaké barvy. S dětmi se tedy můžete každý den obléct od hlavy až k patě do barvy daného dne. 

Modré pondělí, Šedivé/Žluté úterý, Škaredá/Černá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek (barvu si mohou děti vybrat sami) a Bílá sobota.

Barvení a zdobení vajíček

Ukažte dětem, jak obarvit vajíčka s pomocí přírodních barviv. Například cibule obarví vajíčka na hnědo, červená řepa na růžovo, borůvky na fialovo, špenát na zeleno, mrkev na oranžovo, kurkuma na žluto atd. Vajíčka můžete nechat jen jednoduše obarená anebo je můžete ještě ozdobit rýží nebo pohankou, třpytkami, voskovkami, samolepkami, zde se fantazii meze rozhodně nekladou. 

Pečení

Tradičně se na svátky peče beránek, který je dle tradice součástí křesťanského stáda a mazanec, který symbolizuje slunce a dělá se ze stejného těsta jako vánočka. Dále se pečou jidáše, které mají tvar stočeného provazu, na kterém se údajně Jidáš oběsil. A stejně jako na svátky vánoční se v některých rodinách pečou perníčky s velikonoční tématikou. Nechte děti, ať vám pomohou s pečením, případně vám mohou pomoci se zdobením perníčků. 

Vysévání obilí

Velikonoce symbolizují příchod jara a na jaře zemědělci vyrážejí do terénu obdělat půdu a sázejí první rostlinky. Doma si tedy s dětmi můžete také vysadit nějaké obilí a navodit si krásnou jarní atmosféru. Děti budou moct každý den pozorovat jak se ze semínka stává rostlina, což je velmi fascinující.

Pletení pomlázky

Tatínkové mohou naučit své syny uplést pomlázku. Není to sice úplně jednoduché, ale kluky to rozhodně zabaví na nějakou dobu. Navíc pobyt na čerstvém vzduchu při hledání proutí jim určitě neuškodí.

Výzdoba

Stejně jako na svátky vánoční si rodiny zdobí své obydlí. Místo stromečku a ozdobiček se na různých poličkách a parapetech objevují postavičky zajíčků a kuřátek, dekorační vajíčka apod. Do vázy se pak skvěle hodí větvičky jívy neboli kočiček. Na jídelním stole nesmí chybět určitě beránek či mazanec. Děti vám mohou pomoci s výzdobou tak, že nějakou dekoraci namalují nebo třeba vymodelují. 

Koledování

Na velikonoční pondělí chodí tradičně koledovat kluci i velcí chlapi. Když jsou děti ještě malé, tak chodí děvčátka i chlapci bez rozdílu. Pokud bydlíte na vesnici, tak tam se jistě tradice koledování drží. Ve městech už je to spíše o domluvě se známými, aby na vás byli připravení, protože koledníci dostávají odměnu ve formě barvených vajíček a nějakých sladkostí s velikonoční tématikou. Takže určitě neváhejte a vyražte s dětmi na koledu. 

Další velikonoční zajímavosti

Za zmínku určitě stojí ještě dvě zajímavosti, které se u nás už moc nedrží. První z nich je polévání vodou. Muži kromě vyšlehání pomlázkou ještě ženy polévají studenou vodou, aby je omladili. Druhý den ráno si pak role otočí.

Druhou zajímavostí je pak pořekadlo “Aby tě beránek nepokakal”, které říká, že bychom měli na Velikonoce dostat  něco nového na sebe, aby nás nepokakal onen beránek. Pokud tento zvyk neznáte nebo neděláte, pak není nic jednoduššího, než ho zařadit do vaší rodiny. Děti se jistě nebudou zlobit za něco nového do svého šatníku, pokud to teda nebudou pletené ponožky, které jsou častým dárkem od Ježíška a děti z nich moc nadšené nejsou. No a těm nejmenším můžete pořídit nějaké oblečení z Outlastu, které se skvěle hodí do tohoto proměnlivého jarního počasí.

Ať už slavíte svátky velikonoční podle starých tradic nebo máte své vlastní, nejdůležitější je tyto dny využít ke kontaktu s rodinou a blízkými. Užít si pár dní volna a naladit se na příchod jara, které s sebou přináší slunečné dny a dává přírodě příležitost se po zimě opět probudit a ukázat svoje krásy.