O kojení se v poslední době naštěstí více mluví a maminky jsou podporovány v tom, aby kojily, co nejdéle to jde. A to je skvělá zpráva. Nic nás to nestojí a prso máme vždy po ruce, tak proč toho nevyužít a nedat svému miminku tu nejlepší výživu jakou si zaslouží.

Samozřejmě existuje spousta důvodu proč ženy nekojí - nechtějí, nehodí se jim to kvůli práci, nedaří se rozkojit, když přijde růstový spurt, tak kojení vzdají, protože si myslí, že mlíčka nemají dostatek a další a další. V tomto případě buďme rády za umělá mléka, kterými můžeme naše děťátka nakrmit. 

Co dělat ještě před narozením miminka

Ideální tedy je, když se žena ještě v těhotenství na kojení připraví, aby věděla, co ji čeká a proč je fajn to nevzdat. Ohledně kojení se může informovat už na nějakém předporodní kurzu, lepší je to pak přes laktační poradkyni, která má mnohem širší záběr o tomto tématu a dokáže vše detailněji vysvětlit. 

Co dělat po narození miminka

Když už je miminko na světě, tak určitě stojí za to, pozvat si domů onu laktační poradkyni, aby zkontrolovala správné přisátí miminka a zda má v pořádku uzdičku v pusince. Může se totiž stát, že se miminko narodí s krátkou uzdičkou a je třeba ji střihnout, aby mohl jazyk miminka správně pracovat při sátí a miminko tak vypilo dostatek mlíčka. Nebojte, je to pár vteřinový zákrok a miminko to vůbec nebolí.

Poradkyně vám jistě doporučí časté přikládání miminka k prsu, aby se prsa stále stimulovala a docházelo k tvorbě mléka, protože poptávka rovná se nabídka. Čím více se nabízí, tím více se tvoří. 

Jelikož je to i o chemii mezi maminkou a miminkem, tak se určitě vyplatí kontakt kůži na kůži, který se již dnes provádí v mnoha porodnicích po porodu. Doma tedy můžete s miminkem ležet v posteli a mazlit se kůži na kůži, případně si můžete dát miminko do šátku na své holé tělo a podporovat tím laktaci. V noci pak můžete provozovat takzvané kojospaní, kdy spíte společně a miminko má přístup k prsu, kdykoliv potřebuje.

V případě, že je miminko spavější a nechcete ho budit, pak můžete pravidelně odsávat ručně nebo pomocí odsávačky a mlíčko si pak mrazit na dobu, kdy budete potřebovat být mimo domov. Důležitá je ta stimulace prsou.

Když je třeba dokrmovat umělým mlékem

Pokud se dostanete do stavu, že kojíte, ale k tomu ještě dokrmujete umělým mlékem, protože vás pediatr na kontrole vystrašil úbytkem váhy miminka nebo z jakéhokoliv jiného důvodu, pak to určitě nedělejte z láhve. Jestliže chcete zachovat kojení a postupně odbourat dokrmování umělým mlékem, tak vám laktační poradkyně doporučí dokrmovat cévkou po prsu. Není to žádná věda. Umělé mléko si připravíte do takové speciální nádobky s dírkou, kterou protáhnete cévku a následně cévku přiložíte na bradavku. Miminko pak bude sát mléko z cévky, ale zároveň bude stimulovat prso a o to nám jde. 

Jak je to s bylinkami

Tady se různí názory i mezi laktačními poradkyněmi. Některé bylinky a homeopatika doporučují, některé nikoliv, protože mohou mít spíše negativní účinky. Je tedy na každé ženě, zda chce tyto podpůrné prostředky využít. Z bylin se nejčastěji doporučuje pískavice řecké seno, benedikt lékařský a moringa. Z homeopatik je to pak Ricinus Communis CH5.

A co dudlík

U dudlíku je to stejné jako s lahvičkami. Oboje je pro miminko nepřirozené, gumové a trošku jinak probíhá sání. Je spoustu maminek, kterým dudlík ani lahvičky kojení nepokazilo, nicméně je i spousta maminek, které kvůli tomu přestaly kojit. Následky se totiž nemusí dostavit ihned, ale i klidně po pár měsících užívání. Je tedy opět na zvážení maminky, zda chce dát dudlík a ohrozit tak kojení nebo zda to zkusí bez dudlíku.

Kojení je celkem věda

Pakliže se vám nepodaří rozkojit už v porodnici, tak nezoufejte, protože až budete s miminkem doma, tak na kojení budete mít mnohem větší klid a pohodu. Dejte tomu čas a uvidíte, že ono to půjde. Jsou ženy, které začaly plně kojit své miminko až po několika měsících dokrmování, takže to opravdu jde, jen je potřeba být trpělivá a věřit si. Pokud se to z jakéhokoliv důvodu stejně nepovede, tak se na sebe nezlobte, protože jste udělala maximum pro své miminko. A důležitější je klidná a spokojená maminka, která předá svou pozitivní energii miminku, než ta vystresovaná a zoufalá.

Přejeme mnoho sil při začátcích kojení a málo nevyžádaných rad od okolí.