Podzim je období rýmiček, jak u dospělých, tak hlavně u dětí. Zvlášť kojící maminky jsou náchylnější, protože kojení je hodně energeticky náročné, a pokud žena jen lítá kolem domácnosti a miminka a moc o sebe nepečuje, pak ji může doběhnout jakákoliv zdravotní komplikace. Jak by tedy měly maminky posilovat svou imunitu? A jak je to s imunitou u miminek?

Jak posílit imunitu kojící ženy

Pestrá a vyvážená strava

Strava je lékem na všechny nemoci. Často stačí udělat pár malých změn v jídelníčku a hned se maminka cítí lépe. Nejdůležitější pro kojící ženu jsou potraviny jako maso, kvalitní tuky, vejce, vývary, ovoce, zelenina, mléčné výrobky. Podrobněji jsme o stravě psali v článku Strava kojící maminky.

Vitamíny a minerály

Pro imunitu je důležitý vitamín C v kombinaci se selenem a zinkem. V případě, že maminka moc na svůj jídelníček nedbá, pak ji budou jistě chybět potřebné vitamíny, aby byla zdravá a měla sílu se postarat o své miminko. Vhodnější je tedy doplňovat vitamíny z vyvážené stravy. Pokud však i tak chybí vitamíny, pak nejlépe vstřebatelné jsou ty lipozomální. Ať už bude žena doplňovat potřebné vitamíny a minerály v jakékoliv podobě, je třeba myslet na to, že je to opravdu důležité, protože v případě nedostatku se tyto látky začnou brát z těla maminky, aby se dostaly skrze mateřské mléko k miminku a to pak bude mít negativní vliv na její zdraví. 

Dostatek pohybu

V šestinedělí by se měla maminka šetřit a spíše by se měla s miminkem seznamovat v posteli. Mazlit se s ním, kojit ho, dopřávat mu kontakt, který potřebuje. Samozřejmě ne vždy je to možné, zvláště pokud má doma ještě další děti, které ji potřebují. Tak jako tak, by měl být pohyb pro maminku na denním pořádku, aby se udržela v kondici. Zvláště pak pohyb venku, ať už chůze s kočárkem nebo s dítětem v šátku/nosítku. V létě díky pobytu venku získá i vitamín D ze slunce, v zimě zase čerpá sílu z denního světla, kterého je o dost méně, než v létě. 

Dostatek spánku

S nedostatkem spánku bojuje jistě každá maminka, obzvlášť ta novopečená. Noční buzení, které je často doprovázené pláčem je opravdu vyčerpávající. Ideální je společný spánek v jedné posteli, tím se eliminuje noční vstávání k postýlce a nedojde tak k úplnému probuzení. Skvěle k tomu poslouží naše zábrany na postel. Zároveň je důležitý i odpočinek přes den. Tedy když spí miminko, maminka buď také spí nebo odpočívá. Domácnost počká a s dostatečným odpočinkem to pak půjde rychleji.

Jak posílit imunitu u miminka

Nesterilní prostředí

Bude to znít možná šíleně, ale kontakt s bakteriemi je skvělý pro vývoj imunologické paměti. Zkrátka je fajn, když miminko nežije v úplně sterilním prostředí a sem tam se ušpiní, olízne špinavé prsty či vezme do pusy kámen nebo klacík při zkoumání venkovního prostředí. 

Mateřské mléko

Mateřskému mléku se přezdívá tekuté zlato a je velmi důležité pro imunitu miminka. Obsahuje totiž spoustu vitamínu, minerálů a také protilátek, které se pro miminko tvoří takzvaně na míru. Pokud je to možné, pak je skvělé, když je dítě kojené alespoň do dvou let jeho věku. V případě, že to z jakéhokoliv důvodu nelze, pak každý prokojený den navíc se počítá. 

Čerstvý vzduch

Procházky jsou samozřejmostí, prospějí jak mamince, tak miminku. V případě, že spí miminko doma, pak by měla být místnost dostatečně vyvětrná, případně může spát s otevřeným oknem.

Kvalitní strava

Při zavádění příkrmů je třeba dbát na také na vyváženou a kvalitní stravu, ideálně potraviny v bio kvalitě. Potraviny, které jsou důležité pro maminku, jsou taktéž důležité i pro její dítě. Tedy maso, vývary, vejce, mléčné výrobky, ovoce a zelenina. Více informací najde v článku o prvních příkrmech.

Oblékat podle miminka

Říká se, že miminko by mělo být oblečené stejně jako dospělý plus jednu vrstvu navíc. Jenže ne všichni vnímáme chlad a teplo stejně. Někomu stačí triko a kraťasy, jiný potřebuje mikinu a dlouhé kalhoty. Děti to mají stejně, a proto bychom měli oblékat podle teploty miminka. Raději více slabších vrstev, které se dají přidávat nebo ubírat. Pokud se totiž miminko přehřívá, pak mu to imunitu moc neposílí a v budoucnu se nebude moct umět zahrát dostatečně samo. Pozvolné otužování miminek není vůbec na škodu.

Držíme palce v chladných dnech, abyste to ve zdraví se svými dětmi zvládli a neuvízli v kolotoči nemocí. Na posílení imunity myslete v průběhu celého roku, abyste pak nebyli zaskočeni.