Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit minimálně do dvou let věku dítěte. Když se tedy bavíme o odstavu dítěte od kojení, pak je to nejdříve kolem roku a půl, spíše dvou let a déle. V některých případech není třeba batole úplně odstavit, stačí jen částečně odstavit a kojit dál. Jaké otázky by se teda měla žena položit ještě než začne odstavovat? Když už je pro odstav rozhodnutá, tak jakým způsobem ho provést, aby to nebylo ani pro jednu stranu stresující? 

Proč chci odstavit? 

Pro dítě je ideální kojit do samoodstavu, nicméně ne všechny maminky na tohle mají energii. Před tím, než tedy žena začne své dítě odstavovat by si měla položit otázku, proč vlastně chce odstavit. Co ji k tomu vede a zda by nestačilo jen částečně odstavit. Maminky totiž často netuší, že částečný odstav je možný a je ve výsledku pro dítě lepší, než odstav úplný. 

Částečný odstav

V případě, že chce žena už konečně spát celou noc či v delších časových úsecích, pak je možné odstavit jen od nočního kojení. Může jí být nepříjemné kojit venku nebo na veřejnosti, pak lze i tohle kojení eliminovat. Maminka se tak postupně může dostat na kojení jen doma a následně na kojení jen na usnutí a po probuzení. I v situaci, kdy potřebuje maminka na pár dní odjet ať už za prací či ze zdravotních důvodu, kojení je stále možné zachovat. Ani v jednom případě není třeba úplný odstav.

Možné důvody odstavu a jejich řešení

 • řeči od okolí či rodiny, že žena kojí už moc dlouho a dítě je na to velké (kojení je záležitost matky a dítěte, tudíž může žena kojit jen doma a nikomu o tom neříkat)
 • nevyspání (lze odstavit jen od nočního kojení)
 • víkend či celý týden odloučení od dítěte (není důvod k odstavu, po návratu lze pokračovat v kojení)
 • plánování dalšího těhotenství, a tudíž absence menstruačního cyklu (tělo nejspíš není na další přírůstek připraveno, je tedy vhodnější počkat anebo postupně odstavovat v průběhu měsíců)
 • uspávání jen kojením (postupně měnit styl uspávání, hledat nové asociace při uspávání - čtení knížky, zpívání, hlazení po zádíčkách, držení za ručičku, audiokniha, nosítko)
 • únava z častého kojení přes den, případně sápání dítěte do výstřihu matky (lze vyřešit komunikací s dítětem a částečným odstavem)
 • atd.

Proč je kojení skvělé pro maminku i batole

Když si žena odpoví na otázku, proč chce přestat kojit, pak je fajn, když si napíše i proč je kojení skvělé jak pro ni, tak pro její batole. Uvědomí si totiž, že bude muset všechny tyto situace nahradit jiným způsobem. Například:

 • dítě se rychle uklidní
 • dítě rychle usne, hlavně v noci
 • pokud dítě moc nejí klasickou stravu, pak má alespoň kvalitní příjem z mateřského mléka
 • jsou to krásné a jedinečné chvíle strávené s dítětem/s maminkou
 • pocit bezpečí a lásky, naplnění pozornosti 
 • pomáhá při bolení zoubků, horečce, jakémukoliv nepohodlí
 • atd.

Jak prakticky odstavit

Ať už bude chtít žena odstavit své dítě úplně či jen částečně, v obou případech musí být pevně rozhodnutá, že tuhle změnu chce udělat. Pokud totiž o tom rozhodnutá a přesvědčená není, pak to její dítě vycítí a nepůjde to tak snadno. Následně si pak stanoví pravidla, jakým způsobem začne odstavovat. Ideální pro obě strany je postupný odstav. Žena tedy přestane kojit na požádání dítěte a kojí podle svých nastavených pravidel. Je třeba nastavit jasná pravidla, kterým bude batole rozumět a vše s ním komunikovat. Vysvětlit proč to bude teď jinak, sdělte své emoce (chápu, že tě to štve, ale já už nemůžu, už je mi to nepříjemné), požádat dítě o jeho pomoc a navrhnout jiné řešení (např. dáme pití, dáme svačinku, objemu tě, budu tě hladit po zádíčkách). 

Příklady pravidel

 • Venku nekojíme, kojíme jen uvnitř nebo jen doma.
 • Kojíme jen na usnutí a po probuzení.
 • Nesvlíkej mi tričko, počkej až ti prso dám sama.
 • Kojíme jen za světla, když je venku tma, tak už ne.

Velmi důležité je vytrvat, protože pokud ve stejné situace jeden den maminka nekojí a druhý den ano, pak je to pro dítě velmi matoucí a nelze očekávat kýžený výsledek. Porušit pravidla je možné v případě, kdy je dítě nemocné. Jakmile se uzdraví, pak se zase kojí podle pravidel. S dítětem je potřeba vše komunikovat, dokola a dokola, aby pochopilo, že to opravdu myslíte vážně. 

Ze začátku bude dítě nejspíše protestovat a nesouhlasit s vašimi pravidly. Ideální je proto postupně odstavovat, aby to nebylo pro dítě tolik náročné. Celkový odstav pak může trvat i několik měsíců. Je však velmi šetrný a pro obě strany příjemnější, než odstav ze dne na den. 

Pakliže je žena na pokraji svých sil a rozhodne se pro rychlý odstav, pak je to taky v pořádku a je třeba o tom s dítětem mluvit, aby cítilo její energii a pochopilo, že to není jen nějaký výmysl, ale že aby se o něj mohla maminka dál starat, pak je potřeba kojení ukončit. 

Ať už se rozhodnete pro úplný nebo jen částečný odstav, jednejte vždy podle vaší intuice. Pokud cítíte, že je potřeba udělat změnu, tak ji udělejte. Držíme palce.