Ať už používáte jednorázové plenky, látkujete nebo praktikujete s vaším děťátkem bezplenkovou komunikační metodu, jednou přijde den, kdy budete přemýšlet o odplenkování. Univerzální návod neexistuje, každé dítě začne jinak brzo chodit, jinak brzo mluvit a také se odplenkuje až na to bude připravené. Jaké jsou tedy metody odplenkování a kdy s tím začít? 

Kdy odplenkovat

Čas, kdy začít s odplenkováním dítěte je velmi individuální. Někdo začne posazovat dítko na nočník hned jak umí samo sedět, někdo čeká až si dítě řekne samo. Vhodná doba, která by platila pro všechny, není. Záleží také na metodě, kterou si pro odplenkování vyberete. Co je však jisté, je to, že pokud dítě nebude chtít, tak se můžete klidně stavět na hlavu a stejně se neodplenkuje. 

Děti bývají na odplenkování zralé, pokud začnou čůrat během dne méně častěji, ale ve větším množství. A také pokud kvůli vykonání potřeby odejdou do jiné místnosti či kousek dál od vás. Znamená to totiž, že si svoji potřebu uvědomují. Některé vám to po vykonání i oznámí. 

Metody odplenkování

Posazování na nočník

Tuhle metodu mají zažitou už naše babičky a spousta maminek ji praktikuje i dnes. Nevýhodou posazování na nočník je časová náročnost během dne a většinou to celkově dlouho trvá. Neustále se dítěte ptáte, zda se mu nechce čůrat a snažíte se ho na nočníku udržet “zuby nehty”, dokud to nepochopí. Úskalím této metody je to, že dítě se naučí čůrat do nočníku na povel/signál rodiče a nespojí si to se svou opravdovou potřebou. Taktéž může dítě po nějaké době vytěsnit větu “nechce se ti čůrat” a bude vás ignorovat. 

Indiánská metoda aneb jak odplenkovat za 7 dní

Rychlejší je takzvaná indiánská metoda, která slibuje odplenkování za týden a spočívá v tom, že kolem druhého roku života dítěte mu ze dne na den seberete plínky (na spinkání v noci a přes den se nechávají). Odplenkování pak trvá zhruba týden až dva. Během této doby, hlavně tedy prvních pár dní, se doporučuje klidnější režim bez větších návštěv a výletů, abyste se mohli naladit na signály dítěte a nemuseli tak často venku převlékat mokré oblečení. Musíte počítat s tím, že se budou stávat nehody, než dítě pochopí, k čemu je ten nočník. Důležité je obrnit se trpělivostí a pevně se rozhodnout pro tuto metodu, abyste dítě pak nemátli, když mu zase plenky vrátíte.

Nechat to na dítěti

Tahle metoda se může setkat s negativními reakcemi od okolí, protože nechat to na dítěti může trvat dlouho. Výhodou této metody je její jednoduchost. Prostě neřešíte posazování na nočník, neberete dítěti plínky, čekáte až si samo řekne, že plínky už nechce a bude chodit na nočník či rovnou na záchod. Dle zkušeností maminek, se to pak stává ze dne na den a dokonce i rovnou bez plínky na noc. Tohle samostatné odplenkování bývá kolem 2,5-3 lety dítěte. 

Pokud se rozhodnete nechat to na dítěte, pak to neznamená, že ho neseznámíte s nočníkem už dříve. S nočníkem si může hrát, sedat si na něj, dávat na něj plyšáky, prostě cokoliv, jen ho nenutíte, vysvětlíte a čekáte. Babičkám a dědečkům se to jistě nebude zamlouvat, takže se na to připravte a vysvětlete jim, že je to jen a jen vaše věc.

Zkusit rovnou záchod

Jelikož se děti učí nápodobou, tak nemusí chápat, proč by jako měly čůrat do nočníku, když to všichni ostatní dělají na záchodě. Můžete tedy pořídit dětské prkénko na záchod a vyzkoušet to takhle. Pokud však dítě nebude na rozloučení s plenkou zralé, pak vám ani prkénko nepomůže. 

Jak odplenkovat na noc

Samostatnou kapitolou je pak odplenkování na noc. Může se totiž stát, že vaše děťátko bude přes den bez plenky už od roku a půl, ale na noc ji bude mít až do tří let. Záleží na tom, jak tvrdý má vaše dítě spánek a zda ho potřeba jít na záchod či na nočník dokáže vzbudit. Jsou totiž děti, které spí tak tvrdě, že se bez plenky na spaní delší dobu neobejdou. 

Důležité je určitě nedávat dítěti moc tekutin před ulehnutím a nechat ho vyčůrat než jde spát. Pokud má suchou plenku po denním spánku alespoň měsíc, pak můžete zkusit odplenkovat právě na tento spánek. Pokud se povede i další měsíc bez nehody, pak můžete zkusit odplenkovat i na noc. Připravte se na to, že sem tam se mohou stávat ještě nehody, za které dítě určitě netrestejte. Nehody se často stávají s příchodem dalšího sourozence či při nepohodě v rodině. Některé děti se mohou v noci počůrávat ještě v 5 letech a není to nic neobvyklého. 

Pomoc při odplenkování

Při odplenkování vám kromě nočníku nebo dětského prkénka na záchod mohou pomoct ještě následující pomocníci:

  • znakování - pokud dítě ještě nemluví, pak vám mohou pomoci znaky jako “nočník”, “ještě” a “hotovo”, s kterými se při učení na nočník skvěle domluvíte;
  • tréninkové kalhotky - při denním odplenkování, hlavně na ven;
  • nepropustná podložka na postel - při odplenkování na noc je to nepostradatelný pomocník.

Pokud jste již v procesu odplenkování a moc vám to nejde nebo s odplenkováním začínáte, zkuste tolik netlačit na dítě a klidně si dejte pauzu. Může se totiž stát, že jakmile dítě neucítí tlak ze strany rodiče, pak se odplenkuje samo během pár dní či týdnů. Přejeme mnoho zdarů a nebojte, všechny děti se to jednou naučí.