Halloween se slaví především v anglicky mluvících zemí, kde se drží tradice koledování ve strašidelných kostýmech. V České republice Halloween neslavíme, je pro nás důležitější spíše den, kdy vzpomínáme na své blízké, kteří už nejsou mezi námi, takzvané Dušičky. Co je to Halloween a jaké aktivity se dají dělat s dětmi, abyste si užili podzim naplno? 

Původ Halloweenu

Název vznikl z All Hallows´Eve neboli Předvečer Všech svatých. Halloween se totiž slaví 31.října, což je den před křesťanským svátkem Všech svatých. Původně je to keltský svátek, ale kromě anglosaských zemí je velmi oblíbený i v jiných koutech světa. Pro kelty 31.říjen představoval přechod mezi létem a zimou a také jako hranici mezi světem živých a mrtvých. Stavěli proto oltáře a pořádali uctívací obřady, díky kterým mohli navázat spojení s mrtvými. 

Moderní tradice Halloweenu

Ve 20.století se stal Halloween více komerční a kolem roku 1950 začaly děti koledovat ve strašidelných kostýmech. Koledují o sladkosti a když je nedostanou, pak provedou nějakou lumpárnu jako například pomalují vchodové dveře či zaparkovaný automobil. 

Nejznámějším zvykem jsou pak dekorace v podobě strašidelných dýní. Lidé si je dávají před dům a svíčka uvnitř je pak chrání před zlými duchy. Je to krásná dekorace, kterou můžete s dětmi během podzimního času připravit. 

Symboly Halloweenu

 • dýně
 • strašidla, duchové a kostlivci
 • pavouci a netopýři
 • čarodějnice, její koště a špičatý klobouk
 • černá kočka a sova
 • oheň a svíčky

Halloweenské aktivity

Inspirujte se aktivitami, které zabaví vás i vaše děti a stejně jako společné pečení vánočního cukroví nebo barvení velikonočních vajíček (Jak strávit Velikonoce s dětmi) je můžete zařadit do vašich každoročních zvyků. 

 1. Dlabání dýně
 2. Výroba strašidelné masky
 3. Výroba strašidel z papíru, z ruliček od papíru, ze spadaného listí, z látkových kapesníků atd. 
 4. Výroba strašidelného svícnu ze zavařovací sklenice
 5. Výroba strašidelné výzdoby do okna
 6. Pečení strašidelných perníčků
 7. Návštěva ZOO, zámku či parku - mrkněte zda se ve vašem městě nepořádá nějaká akce s halloweenskou tématikou

Další podzimní aktivity

Podzim je úžasné období. Příroda se pomalu ukládá k zimnímu spánku, ale ještě má hodně co nabídnout. Dny už bývají chladnější, což však neznamená, že byste nemohli s dětmi být venku a užívat si vítr, déšť, spadané listí a spousty dalších podzimních radovánek. 

 1. Skákání v kalužích
 2. Sbírání hub
 3. Pouštění draka
 4. Sbírání kaštanů a žaludů a následná výroba zvířátek z nich
 5. Pití šípkového čaje
 6. Sušení jablíček
 7. Vaření švestkových povidel 
 8. Výroba podzimního věnce
 9. Hrabání listí a skákání v listí
 10. Výroba krmitíka pro ptáčky

Ať už jste příznivcem Halloweenu či nikoliv, podzimní období nabízí spoustu zajímavé zábavy, která se v jiných ročních obdobích nedá praktikovat a byla by škoda něco s dětmi nevyzkoušet.